Kalmary duszone w pomidorach

Zorientowałam się, że dawno na moim blogu nie było przepisu z kalmarami. Poprawiam się zatem i zapraszam na przepis na kalmary duszone. Przygotowałam je w bardzo prosty sposób, można powiedzieć, że danie robi się samo. Nie musisz mieć wielkich zdolności kulinarnych, aby ta potrawa Ci się udała. Możesz oczywiście użyć kalmarów mrożonych, jednak jeśli masz możliwość kupienia świeżych – wybierz takie. Świeże zawsze są smaczniejsze.

kalmary duszone
Kalmary duszone w pomidorach

Kalmary duszone w winie i pomidorach z kaparami i czosnkiem

Przyrządzenie:

Świeżego kalmara należy oczyścić. Ze środka wyjmij głowę z odnóżami i strunę grzbietową – coś przypominające plastikowy patyczek. Rękami zerwij skórę, bardzo łatwo powinna odejść. Tubę kalmara pokrój w krążki, odetnij także macki.

Szalotki i czosnek posiekaj.

Pomidory umyj, sparz, wytnij rdzeń i obierz ze skórki. Pokrój w kostkę.

Na patelni rozgrzej masło klarowane. Zeszklij szalotki i dodaj czosnek. Po 30 sekundach dodaj kalmary. Smaż mieszając około 3 minuty. Wlej wino i duś, aż odparuje alkohol.

Dodaj pomidory i kapary. Całość dopraw solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Nie sól za dużo, bo kapary są słone. Wlej sok z cytryny. Wymieszaj dokładnie i przykryj patelnię. Duś kalmary przez około 1 godzinę, aż będą miękkie. Od czasu do czasu mieszaj sos.

Po tym czasie nałóż kalmary na talerze i posyp dużą ilością listków świeżej kolendry.

Smacznego

kalmary duszone
Kalmary duszone w pomidorach
kalmary duszone
Kalmary w winie i pomidorach
kalmary duszone
Kalmary duszone w pomidorach