Jaglanka z mini kiwi

18 Paź 2016

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlatego zawsze przygotowuję sobie potrawy pożywne i zdrowe. Bardzo często jem owsiankę albo kaszę jaglaną z przeróżnymi dodatkami. Jaglanka z owocami mini kiwi to moja dzisiejsza propozycja dla Was. Miałam okazję wypróbować ten nowy owoc na naszym rynku. Zapoznajcie się z nim, żebyście wiedzieli z czym macie do czynienia, gdy go gdzieś spotkacie.

Co to są owoce mini kiwi?

Te małe owoce przypominające kiwi, które widzicie na zdjęciach to mini kiwi (Aktinida). Przybyły do nas z dalekiego wschodu. Są pyszne – słodkie, leciutko kwaskowate. Ze względu na delikatną skórkę można je jeść w całości, bez obierania. Mini kiwi zawierają wysoką zawartość witaminy C – nawet do 1500 mg% i więcej.

“Równie cennym jest zawarty w owocach enzym actinidin o właściwościach zbliżonych do bardzo popularnej w świecie żywności papainy. Pomaga on w trawieniu mięsa a wspólnie z licznymi i drobnymi nasionami oraz błonnikiem spożywczym, którego zawartość sięga 2,5% doskonale reguluje pracę całego układu pokarmowego (Rush i in. 2002) (przy zaparciach kilka owoców doskonale załatwia problem). Spośród wielu minerałów jakie zawierają owoce aktinidii szczególnie wysoka jest zawartość potasu (zbliżona do tej w bananach).

Owoce zawierają także więcej wapnia niż jabłka oraz dużą ilość żelaza i magnezu (Latocha i Krupa 2008). W owocach aktinidii można znaleźć znaczne ilości związków fenolowych wykazujących silne działanie przeciwutleniające oraz karotenoidy, wśród których najwięcej jest beta-karotenu i luteiny. Według badań prowadzonych w Japonii owoce aktinidii ostrolistnej są najbogatszym źródłem luteiny spośród wszystkich popularnie spożywanych owoców (Nishiyama i in. 2005). Cechą rozpoznawczą owoców „Kiwi” jest ich zielony kolor miąższu także w fazie pełnej dojrzałości i jest on związany ze znaczną ilością chlorofilu, który według niektórych naukowców, obok karotenoidów i flawonoidów wykazuje działanie przeciwmutagenne (Ferruzzi i in. 2002). Wysoka zawartość witamin K i E w tych owocach, o której często się mówi, związana jest z ich obecnością w nasionach (są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach) zatem ich dostępność jest ograniczona. Przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków nasiona aktinidii jeśli nie zostaną rozgryzione nie ulegną strawieniu (Ferguson i Ferguson 2003). Przy tych licznych zaletach owoce aktinidii są niskokaloryczne.” – Żródło http://aktinidia.pl/index.php/dla-hodowcow/

Mini kiwi w internecie

Tutaj możecie zobaczyć wypowiedź dr hab. Piotr Latocha na temat mini kiwi w “Pytaniu na Śniadanie”:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26922912/sezon-na-polskie-mini-kiwi

Po więcej informacji o mini kiwi zapraszam na stronę: http://minikiwi.company

Dobrą wiadomością jest fakt, że już w następnym sezonie owoce mini kiwi będą dostępne tutaj: http://jedzeniemamy.pl

jaglanka

Jaglanka z owocami mini kiwi

Jaglanka z nasionami chia, mini kiwi, jagodami goji i orzechami włoskimi

Przyrządzenie:

Kaszę jaglaną przepłucz wodą. Odcedź na sitku. Chwilę upraż na sucho w garnuszku. Wlej mleko i zagotuj. Wsyp nasiona chia i wymieszaj. Zmniejsz ogień i gotuj kaszę z nasionami na małym ogniu, aż będzie miękka i wchłonie mleko. Od czasu do czasu przemieszaj, żeby nie przywarła do garnka. Jeśli chcesz, aby jaglanka była słodka możesz dodać trochę miodu, syropu z agawy bądź daktyli.

Umyj owoce kiwi i przekrój na połówki.

Świeże orzechy obierz ze skórki. Jeśli nie masz świeżych dodaj inne, które lubisz.

Gotową kaszę jaglaną przełóż do głębokiego talerza lub miseczki. Dodaj jogurt naturalny i połóż połówki mini kiwi. Wsyp jagody goji i orzechy włoskie.

Smacznego

jaglanka

Jaglanka z mini kiwi

jaglanka

Owoce mini kiwi

jaglanka

Jaglanka z mini kiwi

Podsumowanie
recipe image
Przepis na
Jaglanka z mini kiwi
Dodano
Czas przygotowania
Czas gotowania
Całkowity czas
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot