Przepis na brioche

Jedliście kiedyś francuskie brioche? To fantastyczne puszyste maślano – drożdżowe bułeczki. Standardowo składają się z mąki pszennej, mleka, masła, jajek, drożdży i cukru. Moje podkręciłam miodem i likierem mlecznym. Sukcesem brioszek jest ich ugniecenie tak, aby ciasto było elastyczne i gładkie. Przyznaję, że mi przy tej czynności pomaga mikser kuchenny, na koniec krótko ugniatam je jeszcze rękami. Potem musimy uzbroić się w cierpliwość, aby ciasto ładnie wyrosło. Zapraszam na przepis na brioche.

przepis na brioche
Przepis na brioche – francuskie puszyste bułeczki

Przepis na brioche – francuskie puszyste bułeczki

Przyrządzenie:

Drożdże pokrusz i dodaj do ciepłego mleka  i śmietanki razem z łyżką cukru. Drewnianą łyżką wszystko razem dokładnie wymieszaj tak, żeby drożdże i cukier się rozpuściły. Przykryj naczynie ściereczką i odstaw w miejsce o temperaturze pokojowej.

W tym czasie przez sitko przesiej mąkę, dodaj jajka, masło, likier mleczny, miód, resztę cukru i sól. Ugniataj ciasto przez około 5 minut, po czym dolej mleko ze śmietanką i drożdżami i zagniataj ciasto tak długo aż będzie elastyczne, zwarte i gładkie. Będzie klejące, ale nie dodawaj więcej mąki. Posmaruj ciasto olejem, zostaw w misce i przykryj ściereczką. Odstaw na 1 godzinę. Powinno w tym czasie podwoić swoją objętość.

Po tym czasie podziel ciasto na 16 równych kawałków. Z każdego z nich zroluj wałeczki o tej samej długości. Odetnij 1/5 wałeczka. Wałeczek zwiń w pierścień, a z małego kawałeczka utwórz małą kulkę, którą połóż na środku pierścienia i lekko wciśnij do środka. Tak przygotowane brioche połóż na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, pamiętając, że jeszcze urosną, żeby nie były zbyt blisko siebie. Odstaw na 30 minut.

przepis na brioche
Ciasto na brioche

W tym czasie wymieszaj jajko z mlekiem i odstaw. Ważne, żeby składniki miały temperaturę pokojową, a nie były prosto z lodówki zimne.

Nastaw piekarnik na 180 stopni z funkcją grzania góra – dół. Posmaruj brioche jajkiem z mlekiem i wstaw do piekarnika. Piecz, aż będą złociste i przyrumienione. Moje piekły się 25 minut.

przepis na brioche
Ciasto na brioche
przepis na brioche
Upieczone brioche

Po lekkim przestygnięciu (tak trzeba, chociaż ja też uwielbiam je jeść od razu) możesz zajadać się pysznymi brioche. Są świetne bez żadnych dodatków, ale posmarowane masełkiem czy jakimś dobrym dżemem w towarzystwie kawy, a dla dzieci ciepłego mleka są po prostu obłędne!

Smacznego

przepis na brioche
Przepis na brioche
przepis na brioche
Przepis na brioche
przepis na brioche
Przepis na brioche
przepis na brioche
Brioche z masełkiem
przepis na brioche
Przepis na brioche
  • 1 kg mąki pszennej typ 450 – 550
  • 100 g miękkiego masła
  • 250 ml pełnego mleka
  • 250 ml śmietanki 30%
  • 200 g drobnego cukru
  • 50 g świeżych drożdży
  • 2 jajka
  • 2 łyżki płynnego miodu lipowego
  • 100 ml likieru mlecznego
  • 1 łyżeczka drobnej soli

+ olej do posmarowania ciasta do wyrastania

+ 1 jajko i mleko połączone i roztrzepane – do posmarowania brioche