Pałac Mała Wieś – moje najnowsze odkrycie!

Mieszkam pod Radomiem, zatem w okolicy nie ma za wiele ciekawych miejsc na weekendowe wypady z dobrą kuchnią i fajnym klimatem. Musimy raczej pokonać ponad 200 km, aby takie znaleźć, dlatego niesamowicie jestem zadowolona z mojego ostatniego odkrycia. Pałac Mała Wieś to miejsce niezwykłe, wręcz bajkowe, a znajduje się jedynie 63 km od Radomia i 53 km od Warszawy!

Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś, budynek restauracji Stara Wozownia

Pałac Mała Wieś

Pałac

Pałac Mała Wieś to rezydencja książęca z 1786 roku. Wybudował ją Bazyli Walicki, wojewoda rawski, uczestnik Sejmu Wielkiego, doradca i przyjaciel Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była siedzibą rodzin Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich. W 2013 roku zyskała nowych właścicieli i przeszła gruntowną renowację. Otoczona jest 30 hektarami terenów zielonych i pięknymi ogrodami.

Nowa Oranżeria

W obiekcie znajduje się też ogromna oranżeria. To nowowybudowany budynek, w którym mieszczą się dwie sale balowe wyposażone w nowoczesne sprzęty potrzebne do zorganizowania widowiskowych przyjęć.

Herbaciarnia i Winiarnia

Herbaciarnia to kolejny budynek przy Pałacu. Znajduje się w nim kilka klimatycznych pomieszczeń: Herbaciarnia, pokój Męski, Tarasowy, Wedutowy i Karciany. Jest też Winiarnia, w której znajduje się zbiór najlepszych win z całego świata, wybrana przez właściciela Pałacu. Nie mam niestety zdjęć, aby pokazać Wam ich wyjątkowość. Obiecuję, że następnym razem się poprawię, zrobię zdjęcia i będziecie mogli zobaczyć o czym piszę.

Hotel

W czterech oficynach jest 16 luksusowych apartamentów. Każdy z nich składa się z salonu, sypialni oraz łazienki. W przyszłym roku miejsc będzie jeszcze więcej, bo budowany jest obecnie hotel, w którym będzie aż 120 pokoi.

Restauracja Stara Wozownia

Najważniejszy dla mnie budynek to oczywiście restauracja. Jest piękna, elegancka i bardzo duża – dwupoziomowa. Bez wątpienia urządzona z przepychem, ale w sposób przyjemny. Czujesz się tam iście królewsko.

Pałac Mała Wieś
Restauracja Stara Wozownia
Pałac Mała Wieś
Restauracja Stara Wozownia
Pałac Mała Wieś
Restauracja Stara Wozownia

Miałam ogromną przyjemność i zaszczyt i brałam udział w kolacji, podczas której szef kuchni Zbigniew Paluch zaprezentował kilka dań z nowej jesiennej karty. Spójrzcie poniżej na zdjęcia i opisy tych potraw.

Amuse bouche : domowe pieczywo / smakowe masło / galaretka z warchlaka oraz pesto z polskich suszonych pomidorów
Pałac Mała Wieś
Amuse bouche
Pałac Mała Wieś
Amuse bouche
marynowane buraki / twaróg z koziego sera / mus z jabłek grójeckich i buraków / marynowana gruszka grójecka / pralina orzechowa
Pałac Mała Wieś
Przystawka
pate z foie gras / brandy / konfitura z grójeckiej śliwki węgierki
Pałac Mała Wieś
Druga przystawka
tatar z polędwicy wołowej/ dojrzewający ser / emulsja z jajka
Pałac Mała Wieś
Trzecia przystawka
wytrawny barszcz z grójeckich jabłek / prażona cebula / palone masło
Pałac Mała Wieś
Barszcz z jabłek
intermezzo: domowy sorbet z grójeckiej gruszki / mus z avocado i jabłka / dojrzewająca pancetta
Pałac Mała Wieś
Intermezzo

łosoś eko / assiette z kalafiora / puree z selera / risotto kalafiorowe / sos musztardowy beurre blanc

Pałac Mała Wieś
Danie główne

gęsie udko confit / pieczona dynia / pok choi / pomarańcza / sos imbirowy

Pałac Mała Wieś
Drugie danie główne
gatto z belgijskiej czekolady/  krem pomarańczowy / karmelizowane orzechy / honey comb
Pałac Mała Wieś
Deser

Moje wrażenia i relacja z kolacji

Amuse bouche i przystawki

Muszę przyznać, że nie za dużo jest takich restauracji, które serwują dania zachwycające. Wiele jest takich, że jest w porządku, dobrze, ale wybitne są perełkami. I właśnie Stara Wozownia zdecydowanie się do nich zalicza. Wszystkie potrawy, które zaprezentował nam szef kuchni Zbigniew Paluch były obłędnie pyszne. Już amuse bouche było istną petardą. Możecie sobie pomyśleć jak można ekscytować się pastą z suszonych pomidorów? A właśnie można. Wszyscy uczestnicy kolacji, bez wyjątku podzielają moje zdanie – domowymi bułeczkami wygrzebywaliśmy pastę z miseczek, aby nie zostawić ani kawałeczka. Potem było równiuteńko. Idealnie smakowo i strukturalnie skomponowana każda propozycja. Fantastycznie, że szef kuchni korzysta z darów okolicy i w daniach spotykamy jabłka, gruszki i śliwki grójeckie. Jestem ogromną fanką tatara i ten wpisuję na listę moich ulubionych. A wcale tak dużo ich nie jest.

Absolutnym hitem kolacji był barszcz z jabłek (oczywiście grójeckich)! Barszcz wytrawny, przygotowany na zakwasie z jabłek, podany z prażoną cebulką i palonym masłem. Teraz, jak piszę o niej przełykam ślinę przypominając sobie jego obłędny smak. Na tę zupę musicie tam pojechać!

Intermezzo

Zaskakujące intermezzo – przeważnie jest to jakiś mało oryginalny sorbet, którego na ogół nie zjadam, bo jest średni w smaku i niepotrzebny. Tym razem prawie wylizałam miseczkę. Był to także sorbet, ale jaki pyszny. Niebanalny. Przygotowany z grójeckiej gruszki, z musem z jabłka i awokado + dojrzewająca pancetta.

Dania główne

Dania główne bezbłędne. Raczej nie zamawiam łososia w restauracjach, ale ten zjadłam z wielką przyjemnością. Podany z kalafiorem przygotowanym na trzy sposoby: risotto z kalafiora, assiette z kalafiora i kalafior grillowany. Może się wydawać, że w związku z tym danie jest mdłe, bez wyrazu. Nic bardziej mylnego. Balans smaku zachowany, idealnie dobrany sos i puree z selera zwieńczyło całą potrawę. Gąska rozpływała się w ustach. Nie da się ukryć, że po tylu daniach niełatwo było jeszcze więcej zmieścić, ale ostro walczyliśmy i nadal z przyjemnością kosztowaliśmy wszystko co przygotował dla nas szef kuchni.

Deser

Tak też było z deserem. Doskonały. Delikatna, rozpływająca się w ustach belgijska czekolada, owoce, kruche karmelizowane orzechy, kruchy plaster miodu i krem pomarańczowy. Myślę, że nie potrzeba więcej słów na ten temat.

Pałac Mała Wieś
Szef kuchni Zbigniew Paluch i Manager Rafał Borowski
Pałac Mała Wieś
Marcin Kuc (Jaja w Kuchni)
Pałac Mała Wieś
Z Asią (Odczaruj Gary) i Marcinem (Jaja w Kuchni)
Pałac Mała Wieś
Ania Szczotka (noizz.pl) i Łukasz Sawa (Ale Meksyk)
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś
Pałac Mała Wieś

Na koniec

Gościł nas Rafał Borowski, manager Pałacu Mała Wieś, który także dobrał doskonałe wina do potraw. Znam Rafała z miejsc, w których pracował wcześniej i byłam przekonana, że ta kolacja i wizyta w Pałacu będzie wyjątkowa. Tak też było. Profesjonalnie, kompetentnie i niezwykle przyjemnie. Wielkie brawa dla szefa kuchni. Kolacja naprawdę na najwyższym poziomie, niezwykłe kulinarne doznania. Bardzo dziękuję.

Bez wątpienia restauracja Stara Wozownia i Pałac Mała Wieś to miejsce, które skradło moje serce. Będę wracać. Wiosną pojadę tam rodzinnie, muszę pokazać im to wyjątkowe miejsce. Popływamy łódkami i dzieci będą bawić się na doskonale wyposażonym placu zabaw. Jedźcie też koniecznie, zapewniam, że będziecie zachwyceni. A może się tam spotkamy?

Informacyjnie

Restauracja Stara Wozownia otrzymała wyróżnienie Poland 100 Best restaurants jako debiut roku.

Dania, które widzicie na zdjęciach są obecnie w jesiennej karcie w restauracji Stara Wozownia. Ceny menu degustacyjnego:

  • 4 dania – 99 pln
  • 6 dań – 139 pln

Pałac Mała Wieś

Mała Wieś, Belsk Duży 40

Rezerwacje, noclegi, recepcja 782 40 40 40

Najbliższe wydarzenia w Pałacu wklejam poniżej. Organizowany jest też Sylwester. Koniecznie sprawdźcie to!

Pałac Mała Wieś
Najbliższe wydarzenia w Pałacu

http://palacmalawies.pl

*zdjęcia restauracji wykorzystałam dzięki uprzejmości Pałacu Mała Wieś natomiast zdjęcia z kolacji są autorstwa Michała Falkiewicza (FotoMajk)