Jaglanka z mini kiwi

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlatego zawsze przygotowuję sobie potrawy pożywne i zdrowe. Bardzo często jem owsiankę albo kaszę jaglaną z przeróżnymi dodatkami. Jaglanka z owocami mini kiwi to moja dzisiejsza propozycja dla Was. Miałam okazję wypróbować ten nowy owoc na naszym rynku. Zapoznajcie się z nim, żebyście wiedzieli z czym macie do czynienia, gdy go gdzieś spotkacie.

Co to są owoce mini kiwi?

Te małe owoce przypominające kiwi, które widzicie na zdjęciach to mini kiwi (Aktinida). Przybyły do nas z dalekiego wschodu. Są pyszne – słodkie, leciutko kwaskowate. Ze względu na delikatną skórkę można je jeść w całości, bez obierania. Mini kiwi zawierają wysoką zawartość witaminy C – nawet do 1500 mg% i więcej.

„Równie cennym jest zawarty w owocach enzym actinidin o właściwościach zbliżonych do bardzo popularnej w świecie żywności papainy. Pomaga on w trawieniu mięsa a wspólnie z licznymi i drobnymi nasionami oraz błonnikiem spożywczym, którego zawartość sięga 2,5% doskonale reguluje pracę całego układu pokarmowego (Rush i in. 2002) (przy zaparciach kilka owoców doskonale załatwia problem). Spośród wielu minerałów jakie zawierają owoce aktinidii szczególnie wysoka jest zawartość potasu (zbliżona do tej w bananach).

Owoce zawierają także więcej wapnia niż jabłka oraz dużą ilość żelaza i magnezu (Latocha i Krupa 2008). W owocach aktinidii można znaleźć znaczne ilości związków fenolowych wykazujących silne działanie przeciwutleniające oraz karotenoidy, wśród których najwięcej jest beta-karotenu i luteiny. Według badań prowadzonych w Japonii owoce aktinidii ostrolistnej są najbogatszym źródłem luteiny spośród wszystkich popularnie spożywanych owoców (Nishiyama i in. 2005). Cechą rozpoznawczą owoców „Kiwi” jest ich zielony kolor miąższu także w fazie pełnej dojrzałości i jest on związany ze znaczną ilością chlorofilu, który według niektórych naukowców, obok karotenoidów i flawonoidów wykazuje działanie przeciwmutagenne (Ferruzzi i in. 2002). Wysoka zawartość witamin K i E w tych owocach, o której często się mówi, związana jest z ich obecnością w nasionach (są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach) zatem ich dostępność jest ograniczona. Przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków nasiona aktinidii jeśli nie zostaną rozgryzione nie ulegną strawieniu (Ferguson i Ferguson 2003). Przy tych licznych zaletach owoce aktinidii są niskokaloryczne.” – Żródło http://aktinidia.pl/index.php/dla-hodowcow/

Mini kiwi w internecie

Tutaj możecie zobaczyć wypowiedź dr hab. Piotr Latocha na temat mini kiwi w „Pytaniu na Śniadanie”:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/26922912/sezon-na-polskie-mini-kiwi

Po więcej informacji o mini kiwi zapraszam na stronę: http://minikiwi.company

Dobrą wiadomością jest fakt, że już w następnym sezonie owoce mini kiwi będą dostępne tutaj: http://jedzeniemamy.pl

jaglanka
Jaglanka z owocami mini kiwi

Jaglanka z nasionami chia, mini kiwi, jagodami goji i orzechami włoskimi

Przyrządzenie:

Kaszę jaglaną przepłucz wodą. Odcedź na sitku. Chwilę upraż na sucho w garnuszku. Wlej mleko i zagotuj. Wsyp nasiona chia i wymieszaj. Zmniejsz ogień i gotuj kaszę z nasionami na małym ogniu, aż będzie miękka i wchłonie mleko. Od czasu do czasu przemieszaj, żeby nie przywarła do garnka. Jeśli chcesz, aby jaglanka była słodka możesz dodać trochę miodu, syropu z agawy bądź daktyli.

Umyj owoce kiwi i przekrój na połówki.

Świeże orzechy obierz ze skórki. Jeśli nie masz świeżych dodaj inne, które lubisz.

Gotową kaszę jaglaną przełóż do głębokiego talerza lub miseczki. Dodaj jogurt naturalny i połóż połówki mini kiwi. Wsyp jagody goji i orzechy włoskie.

Smacznego

jaglanka
Jaglanka z mini kiwi
jaglanka
Owoce mini kiwi
jaglanka
Jaglanka z mini kiwi