Kurczak faszerowany

Kurczaka przygotowuję niezwykle rzadko. Nie dlatego, że nie lubię smaku tego mięsa, ale ze względu na to, że niestety w niewielu miejscach można kupić kurczaka nienastrzykiwanego, bez chemii, wiadomego pochodzenia. Dlatego, jeśli uda mi się trafić na dobry i pewny okaz to z przyjemnością przygotowuję go dla mojej rodziny. Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami to jest hit. Jeśli jakimś cudem nie lubicie kaszy orkiszowej albo kurek, możecie zamienić ją na inną kaszę, a kurki np. na pieczarki. Jednak zdecydowanie polecam pozostać przy mojej propozycji.

kurczak faszerowany
Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami

Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami

Przyrządzenie:

Z kurczaka usuń podroby, mięso dokładnie umyj zimną wodą i osusz.

Posiekaj tymianek i ząbki czosnku. Połącz dokładnie z masłem, solą i pieprzem. Natrzyj kurczaka powstałym czosnkowo – ziołowym masłem, także w miejscu po podrobach, gdzie będziesz wkładał farsz z kaszy i kurek. Odstaw w chłodne miejsce, ale nie do lodówki.

Kaszę orkiszową ugotuj w osolonym wrzątku 5 minut krócej niż jest napisane w instrukcji na opakowaniu. Odcedź i przełóż kaszę do miski.

Rozgrzej patelnię i dodaj masło klarowane. Posiekaj cebule szalotki i dodaj na rozgrzane masło. Smaż, aż się zeszklą. Dodaj kurki. Smaż mieszając, aż odparuje powstała woda. Pod koniec dopraw kurki solą i pieprzem i dodaj posiekaną natkę pietruszki. Kurki z patelni przełóż do kaszy orkiszowej i dokładnie wymieszaj. Ewentualnie dopraw do smaku.

Nastaw piekarnik na 180 stopni z funkcją grzania góra – dół.

Kurczaka faszeruj powstałym farszem. Zamknij otwarcie wykałaczkami bądź zszyj grubymi nićmi. Włóż kurczaka do rękawa do pieczenia bądź do brytfanki z przykrywką i wstaw do piekarnika na 1 godzinę. Od czasu do czasu podlewaj mięso sosem powstałym z pieczenia.

Mój kurczak miał troszkę ponad 2 kg, dlatego w sumie piekłam go prawie 1,5 godziny. Jeśli Twoje mięso jest te samej wielkości, po godzinie rozetnij rękaw i wyrzuć, a kurczaka pozostaw w piekarniku jeszcze 30 minut, od czasu do czasu podlewając sosem.

Po tym czasie kurczak jest soczysty i delikatny. Na talerzach połóż porcje kurczaka, obok farsz – kaszę z kurkami.

Smacznego

kurczak faszerowany
Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami
kurczak faszerowany
Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami
kurczak faszerowany
Kurczak faszerowany kaszą orkiszową i kurkami