Uwielbiam ciecierzycę pod każdą postacią. Nawet taką bez niczego, z puszki albo suchą ugotowaną. Dodaję ją do sałatek czy potraw z makaronu. Doskonała jest oczywiście jako pasta czyli hummus. Hummus to potrawa, która pochodzi z Libanu i jest bardzo popularna w kuchni arabskiej. Składniki hummusu to zawsze ugotowana ciecierzyca, czosnek, pasta sezamowa (tahini), sok z cytryny, oliwa z oliwek i kmin rzymski (kumin). Ja podkręciłam go słodką wędzoną papryką i podałam z pestkami granatu, prażonymi orzeszkami pinii, papryczką chilli i jak dla mnie obowiązkowo – z dużą ilością posiekanej świeżej kolendry. Spróbuj mojej wersji, a gwarantuję, że się zakochasz w tym smaku. Do pasty proponuję podać chlebki naan. Jak je przygotować dowiesz się w następnym wpisie.
Hummus przepis
Przyrządzenie:
Ciecierzycę przesyp do garnka, zalej wodą wedle instrukcji na opakowaniu i zostaw na noc. Drugiego dnia ugotuj ją w osolonym wrzątku do miękkości i odcedź. Odstaw do ostudzenia.
Do malaksera lub pojemnika, w którym będziesz blendować pastę wsyp cieciorkę. Dodaj łyżeczkę mielonego kuminu oraz łyżeczkę mielonej słodkiej wędzonej papryki. Dodaj pastę tahini oraz wlej sok z cytryny. Wrzuć także obrane ząbki czosnku i wlej około 60 ml oliwy z oliwek. Dopraw całość solą i pieprzem i zmiksuj.
Spróbuj smak pasty – dopraw ją ewentualnie, dodając więcej używanych w przepisie składników. Wlej także zimną wodę i raz jeszcze zmiksuj pastę.
Orzeszki pinii upraż na suchej patelni.
Z granatu wyjmij pestki.
Kolendrę posiekaj.
Papryczkę chilli posiekaj.
Hummus przełóż na głębszy talerz. Na górze posyp pestki granatu, orzeszki pinii i papryczkę chilli. Posyp także mieloną słodką wędzoną papryką, mielonym kuminem oraz kolendrą. Skrop oliwą z oliwek.
Hummus podawaj z chlebkami pita albo z chlebkami naan. Przepis na chlebki naan znajdziesz tutaj. Hummus możesz także jeść z ulubionym pieczywem.
smacznego