Skorzonera w roli głównej

Skorzonera czyli inaczej wężymord lub czarny korzeń. To bardzo dobra roślina, która w smaku przypomina trochę szparagi. Nie posiada jednak włókien i jest bardzo sycąca. Zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: E, B1, B2, C oraz kwas nikotynowy. Skorzonera jest jednym z ulubionych przeze mnie roślin jadalnych. Można „wyczarować” z nią wiele wspaniałych dań. Dzisiaj proponuję tagliatelle ze skorzonery i cukinii z orzechami pekan i posiekaną świeżą kolendrą. Można podać je jako danie główne lub jako dodatek do ryby albo mięsa. Zapraszam.

skorzonera
Skorzonera

Skorzonera

Przyrządzenie:

Skorzonerę obierz. Proponuję obierać ją w rękawiczkach, ponieważ wydziela sok mleczny, który jest lepki i brudzi na brązowo. Umyj zimną wodą i obieraczką do warzyw pokrój w długie cienkie i szerokie paski, jak tagliatelle. Wkładaj je do wody z sokiem z cytryny, aby nie ściemniały.

Cukinię umyj, odkrój końcówki i także obieraczką do warzyw pokrój w długie cienkie i szerokie paski, jak tagliatelle.

Czosnek obierz i pokrój w plasterki.

Kolendrę umyj, osusz i posiekaj.

Orzechy pekan pokrusz na mniejsze kawałki i upraż na suchej patelni. Odstaw na bok.

Na patelni rozgrzej masło klarowane i podsmaż krótko czosnek. Dodaj odcedzone paski skorzonery. Skrop sokiem z cytryny i smaż mieszając około 5 minut. Dodaj paski z cukinii, dopraw całość solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, dodaj syrop z daktyli i sos Tabasco (wedle uznania). Smaż mieszając jeszcze 3 minuty. Na koniec dodaj połowę posiekanej kolendry i wymieszaj.

Tagliatelle ze skorzonery i cukinii podawaj posypane uprażonymi orzechami pekan, posiekaną kolendrą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

smacznego

skorzonera

skorzonera

skorzonera