Ravioli z mąki amarantusowej z jagnięciną
Kocham makarony i będę to powtarzać bardzo często. Mam nadzieję, że nie zanudzam Was i nie jestem zbyt monotematyczna. Może właśnie z tego powodu, żeby nie było nudno pomyślałam, aby przygotować makaron w jakiś inny sposób. Coś zdrowszego od białej pszennej mąki? Pomyślałam o mące bezglutenowej – z ziaren amarantusa. W związku z tym, że nie zawiera glutenu, musiałam jednak dodać trochę mąki pszennej, aby „związała” ciasto. Dodałam jej tylko 25% i się udało. Tak jak makaron razowy – jest nieco twardszy i „wyczuwalny” przy przegryzaniu i jest obłędnie pyszny. Niewątpliwą jego zaletą są walory zdrowotne. Amarantus zawiera wysoko wartościowe białko, które jest bardzo bogate w aminokwasy egzogenne, zwłaszcza lizynę. Lizyna natomiast jest niezwykle ważna, zwłaszcza w okresie wzrostu – uczestniczy w budowie białek w mięśniach i w kościach. Wspomaga też wchłanianie wapnia. W związku z tym jest idealna moich Czosnków, które, jak wiecie, rosną i jeszcze trochę im z tym zejdzie.
Zamierzam zaprzyjaźnić się z mąką z ziaren amarantusa, myślę, że wiele fajnych przepisów powstanie z jej wykorzystaniem. Na pewno podzielę się nimi z Wami. Dzisiaj przedstawiam ravioli z mąki amarantusowej z jagnięciną, ricottą, suszonymi pomidorami i świeżym tymiankiem. Przyrządziłam je w dwóch wersjach – gotowane, polane roztopionym masłem, posypane świeżo startym parmezanem i upieczone w piekarniku. Obie wyszły wyśmienicie. Ugotowane ravioli były bardziej delikatne, rozpływały się w ustach. Upieczone natomiast były super chrupiące. Przyznam, że przydałby się do nich jakiś dip. Nie miałam już dzisiaj jednak na to czasu i tym razem zjedliśmy bez niego. Jeśli będziecie przygotowywać ravioli z mąki amarantusowej pieczone w piekarniku polecam przygotować do nich jakiś ulubiony przez Was sos.
Ravioli z mąki amarantusowej z jagnięciną
Przyrządzenie:
Połącz mąki ze sobą, wbij jajka i dodaj szczyptę soli. Zagnieć ciasto. Przyznaję, że trzeba się troszeczkę napracować, ale efekt jest tego wart. Gdy ciasto będzie jednolite i zwarte, owiń je folią spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.
Jagnięcinę zmiel w maszynce do mięsa. Na patelni rozgrzej oliwę i zeszklij szalotki. Dodaj jagnięcinę i smaż mieszając, aż się lekko zarumieni. Dodaj czosnek, tymianek i dopraw mięso solą i pieprzem. Smaż jeszcze 3 minuty. Zdejmij z ognia i ostudź.
Przestudzoną jagnięcinę wymieszaj z serkiem ricotta i suszonymi pomidorami. Dopraw ewentualnie do smaku.
Wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj na kilka płatów na podsypanej mąką pszenną stolnicy. Na jednym płacie ułóż porcje farszu i przykryj go drugim płatem. Wykrawaj pierożki pamiętając, aby pomiędzy nadzieniem a ciastem nie zostało za dużo powietrza. Powtarzaj tę czynność, aż skończy Ci się farsz i ciasto.
Gotuj ravioli w osolonym wrzątku przez 6 minut i podawaj polane roztopionym masłem, posypane świeżo startym parmezanem i czarnym pieprzem lub piecz pierożki posmarowane roztrzepanym jajkiem, w piekarniku nagrzanym na 180 stopni przez 15 – 20 minut. Podawaj z ulubionym dipem.
Smacznego