Japchae i warsztaty ze Smaczna Korea

Miałam niedawno niebywałą przyjemność wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych z kuchnią koreańską. Nie mogłam doczekać się tego wydarzenia, ponieważ bardzo lubię azjatyckie smaki, a kuchni koreańskiej nie znałam za dobrze. Wiedziałam jedynie tyle, że jest zdrowa i pyszna. Lekcję gotowania poprowadziła Inessa Kim, którą znałam ze względu na jej uczestnictwo w polskim programie Top Chef. Przygotowywaliśmy trzy koreańskie dania: kimchijeon czyli placki z kimchi, tteok galbi czyli kotleciki z siekanej wołowiny oraz japchaemakaron ze słodkich ziemniaków (glass noodles) z warzywami. Przepisem na to ostatnie danie podzielę się z Wami w tym poście.

Japchae
Japchae

Przepis na Japchae i warsztaty kulinarne z kuchnią koreańską Smaczna Korea

Spotkanie odbyło się w studio kulinarnym Cook Story by Samsung w warszawskim Wilanowie. Organizatorem była Korea Agro-Fisheries & Food Trade Corp., która zajmuje się dystrybucją koreańskich produktów spożywczych do Polski. Do drinków bardzo smakowała mi Omija Extrac i koktajl o nazwie Omija Coctail.

Japchae
Omija

Po przywitaniu z przedstawicielami firmy i welcome drinku z koreańskimi dodatkami, rozpoczęliśmy warsztaty kulinarne z Inessą Kim.

Japchae
Przywitanie
japchae
Kimchi – niezwykle ważny składnik koreańskich dań
japchae
Inessa Kim
japchae
Smaczna Korea

Warsztaty kulinarne

Warsztaty rozpoczęliśmy od smakowania domowego kimchi przygotowane przez Inessę. Było boskie. Zdecydowanie uwielbiam takie smaki. Sama często przygotowywałam kimchi, ale nigdy tak jak Inessa – ona kisi duże połówki kapusty. To bardzo dobry pomysł. Tak zrobię następnym razem.

japchae
Domowe kimchi
japchae
Domowe kimchi

Pierwszym daniem, które przygotowywaliśmy było kimchijeon czyli placki z kimchi. Do tej potrawy używaliśmy gotowego kimchi – także bardzo pyszne. A same placki – doskonałe! Na pewno pokażę Wam przepis na placki w którymś z następnych postów. Tymczasem spójrzcie jak smakowicie wyglądają.

japchae
Ciasto na placki z kimchi
japchae
Placki z kimchi – kimchijeon

Następnie przyrządzaliśmy danie o nazwie japchae czyli makaron ze słodkich ziemniaków z warzywami. Pierwszy raz jadłam makaron z batatów i muszę przyznać, że jest przepyszny. Idealny w smaku z bardzo fajną strukturą. Będę jadła zdecydowanie częściej.

Przepis na japchae

Pokrój boczniaki w plastry, cebulę w piórka, a marchewkę i paprykę pokrój w julienne.

Przygotuj marynatę do grzybów i makaronu. W miseczce wymieszaj sos sojowy z jedną łyżką oleju sezamowego, 1 łyżeczką miodu, 1 łyżeczką brązowego cukru, szczyptą pieprzu.

Wymieszaj grzyby z 1 łyżką marynaty.

Zagotuj wodę, zanurz w niej szpinak na 5 – 10 sekund, odsącz, przepłucz w zimnej wodzie, odciśnij. Dodaj szczyptę soli, rozgnieciony ząbek czosnku, 1 łyżkę oleju sezamowego, dokładnie wymieszaj.

Zagotuj wodę, włóż makaron, gotuj przez 7 – 8 minut, odsącz, przepłucz dokładnie w zimnej wodzie. Pokrój makaron za pomocą nożyczek na ok. 15 – 20 cm kawałki. Przełóż makaron do miski i wymieszaj z resztą marynaty. Zostaw na około 10 minut.

Rozbełtaj za pomocą widelca jajko. Na niewielkiej ilości oleju usmaż „naleśnik” z jajka, zdejmij z patelni i pokrój w paski wielkości zapałek.

Na niewielkiej ilości oleju podsmaż po kolei cebulę, marchewkę, paprykę, grzyby i makaron.

japchae
Japchae

Przełóż wszystkie składniki do dużej miski, dodaj olej sezamowy i ziarna sezamu. Dokładnie wymieszaj i podawaj.

Japchae może być również w wersji mięsnej. W tym wypadku należy pokroić, zamarynować (marynata Bulgogi) i podsmażyć bardzo dobrej jakości wołowinę i wymieszać razem z pozostałymi składnikami.

japchae
Japchae

Jestem zachwycona koreańskimi smakami i produktami. Na pewno podzielę się z Wami jeszcze innymi przepisami tej niezwykłej kuchni.

Tymczasem koniecznie przygotujcie japchae w domu i dajcie znać jak smakowało!

  • 250 g makaronu ze słodkich ziemniaków (nie dzielić)
  • 1 marchewka
  • 100 g świeżego szpinaku
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 1/2 cebuli
  • 2 – 3 boczniaki mikołajkowe
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 łyżki oleju sezamowego
  • 3 – 4 łyżki jasnego sosu sojowego
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • 1 łyżeczka prażonych ziaren sezamu
  • 1 jajko
  • 2 – 3 łyżki oleju roślinnego do smażenia
  • sól i pieprz