Dorsz pieczony z szałwią

Dorsz pieczony z szałwią i boczkiem

Dorsza jadamy dość często. To jedna z najbardziej popularnych ryb bałtyckich. Chciałam przyrządzić go w sposób szybki i pyszny. Tak powstał dorsz pieczony z szałwią i boczkiem. Jak się zapewne domyślacie ten przepis powstał w ramach mojego uczestnictwa w projekcie Naturalnie Bałtyckie.

Dorsz 

Mięso dorsza jest białe, soczyste, delikatne, o łagodnym, słodkawym smaku, mało ościste. Portugalczycy twierdzą, że z dorsza w wersji suszonej i solonej (tzw. bacalhau) da się stworzyć inny przepis na każdy dzień roku. A przecież można go także smażyć, grillować, piec, przyrządzać na parze a nawet na surowo w postaci tatara. Tym samym możliwości robią się niemalże nieskończone…

Dorsz – ryba, która wpłynęła na bieg historii

Na początek wyjaśnijmy kwestię samego nazewnictwa, ponieważ jest ona dość złożona. Dorsz, zwany także wątłuszem, to nazwa zwyczajowa dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) oraz kilku podgatunków. Są nimi: dorsz “typowy” (Gadus morhua morhua), bardzo rzadki dorsz kildyński (Gadus morhua kildinensis) występujący tylko w jednym miejscu na ziemi – w małym jeziorze Mogilnoje na wyspie Kildin, i wreszcie dorsz bałtycki (Gadus morhua callarias) z kaszubska nazywany także pomuchlą.

Dorsz jest rybą drapieżną. Cechuje go duża głowa i mięsisty wąsik na brodzie. Ma wydłużone ciało, w przekroju owalne, a w części ogonowej nieco spłaszczone bocznie.

Mięso dorsza charakteryzuje się białą barwą i jest bardzo delikatnie. Jest rybą niezwykle chuda, (tłuszcz stanowi mniej niż 1%). W związku z tym dostarcza niewielu kalorii, w 100 g znajdziemy jedynie około 80 kcal. Jednocześnie dorsz jest świetnym źródłem doskonale przyswajalnego i pełnowartościowego białka, w 100 g mięsa zawiera go prawie 18 g. Dla osób aktywnych fizycznie, dorsz może być dodatkowym posiłkiem uzupełniającym białko. Ponadto, dorsz jest bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Witaminy z grupy B oraz witamina D wspierają układ nerwowy oraz hormonalny. Zawarta w dorszu witamina B12 wspomaga wytwarzanie krwinek czerwonych. Dlatego też powinny go spożywać osoby borykające się z anemią. 
Dodatkowo mięso dorsza cechuje się zawartością licznych mikro- i makroelementów tj. fosfor, potas, magnez, jod, selen. 

Dorsz pieczony
Dorsz pieczony z szałwią i boczkiem

Dorsz pieczony z szałwią i boczkiem

Przyrządzenie:

Świeże dorsze wypatrosz i obetnij głowy. Umyj dokładnie zimą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Posól i posyp mielonym czarnym pieprzem z każdej strony.

Nastaw piekarnik na 180 stopni z funkcją grzania góra – dół.

Do środka wypatroszonych ryb włóż kawałeczki masła, półplasterki cytryny oraz listki świeżej szałwii. Natnij ryby delikatnie i połóż na nie także plasterki cytryny i listki szałwii. Owiń dorsze plastrami boczku.

Przełóż ryby do naczynia żaroodpornego i włóż do nagrzanego piekarnika. Piecz przez 15 – 20 minut, w zależności od ich wielkości.

Po tym czasie podawaj od razu gorące ze świeżym chlebem, frytkami lub pieczonymi ziemniakami. Znakomicie pasuje do nich surówka z białej kapusty.

Smacznego

Dorsz pieczony
Dorsz pieczony z szałwią i boczkiem
Dorsz pieczony
Dorsz pieczony z szałwią i boczkiem

Po więcej moich przepisów, które powstały w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie zapraszam tutaj:

Naturalnie Bałtyckie