Kanapka ze śledziem na ostro

Kanapka ze śledziem na ostro z kimchi i świeżą kolendrą

Kolejny przepis, który powstał w ramach mojego uczestnictwa w projekcie Naturalnie Bałtyckiekanapka ze śledziem z kimchi i świeżą kolendrą. Trochę czasu trzeba poczekać na gotowe kimchi, ale warto przygotować je samemu. Jeśli jednak nie macie wiele czasu, na pewno znajdziecie dobre kimchi. Śledzie jednak polecam kupić świeże i przyrządzić wedle mojego przepisu.

Śledź – najpopularniejsza ryba w Polsce

Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane za rarytas większy niż kawior czy homary – mawiał Bismarck. Wzięliśmy to sobie do serca: śledź w Polsce jest najpopularniejszą rybą.

W naszych domach króluje nie tylko na wigilijnych stołach lub w dni postne. Zajadamy się śledziami również na co dzień, statystycznie na osobę spożywamy rocznie ponad 2 kg. Są zdrowe i pełne wartości odżywczych, a przy tym w najmniejszym stopniu zagrożone zanieczyszczeniem metalami ciężkimi. Śledzie to ryby pelagiczne, zamieszkują w morzu strefę z dala od dna morskiego oraz brzegów.

Sezon na śledzia

Śledzie łowi się prawie przez cały rok. W maju popularne matiasy, czyli młode ryby przed pierwszym tarłem, od lipca do września – śledzie tłuste i słone z mleczną ikrą, a od października – najchudsze ryby.

Zdrowe, bo tłuste

Śledzie zaliczamy do ryb tłustych, nie są jednak bardzo kaloryczne – w 100 g są tylko 162 kcal. Mogą więc je jeść osoby, które dbają o linię, bo obecne w tych rybach składniki pomagają spalać tłuszcz i ułatwiają przemianę materii. Śledzie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki temu korzystnie wpływają na pracę serca, pamięć i naszą odporność. Szczególnie bogate są w kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wpływa on na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Śledzie zawierają również duże ilości witamin A i E, zwanych witaminami młodości. Dostarczają ponadto witaminy D, która jest istotna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pozwala cieszyć się dobrą pamięcią i pozytywnym nastrojem. Śledzie są również bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych – potasu, żelaza, jodu, cynku, fosforu i miedzi.

Jedzmy śledzie, bo jak mówi popularne w Holandii przysłowie: ”Śledź w domu – lekarz niepotrzebny”.

Jak w raju

W Polsce nie ma chyba sklepu, w którym nie byłoby śledzi. Do wyboru, do koloru… I na każdy gust. Dostaniesz u nas śledzie: marynowane, w zalewie octowej, rolmopsy, filety ze skórą i bez skóry, płaty śledziowe, śledzie bez głowy, matiasy, śledzika „na raz”, koreczki firmowe, po wiejsku, po szlachecku, warszawskie, kaszubskie, królewskie, w oleju, z cebulką, ze śliwką, z żurawinami, w suszonych pomidorach, w warzywach, w śmietanie, korzenne, po japońsku, po żydowsku, po hiszpańsku, po cygańsku, w sosie śmietanowo-musztardowym, jogurtowym, curry, opiekane w pomidorach, sałatki śledziowe, salsę śledziową, pasty, przysmaki itd., itp. Raj, prawda?

Przepis na kanapkę ze śledziem na ostro

Kanapka ze śledziem
Kanapka ze śledziem

Przyrządzenie:

Tutaj przepis jest krótki, bo do dłuższych czynności podałam linki w składnikach.

Jak już wszystko będziecie mieli gotowe to posmarujcie pieczywo serkiem śmietankowym i połóżcie porcję kimchi. Następnie śledzie w oleju i cebulką, a na nie dużo świeżej kolendry.

Kanapka ze śledziem jest gotowa 🙂

Smacznego bardzo

Naturalnie Bałtyckie
Kanapka ze śledziem, kimchi i świeżą kolendrą
Kanapka ze śledziem
Kanapka ze śledziem, kimchi i świeżą kolendrą

Inne moje przepisy, które powstały w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie:

Naturalnie Bałtyckie
Naturalnie Bałtyckie