Stornia w panierce serowej

Stornia w panierce serowej to kolejny przepis, który przygotowałam w związku z moim udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Stornia to oczywiście inna nazwa flądry. Filetowanie storni nie jest łatwe i filety są niewielkie, ale mięso jest tak delikatne i pyszne, że warto podjąć wyzwanie.

Stornia

Niezwykle popularna w menu nad polskim morzem. Stornia to ryba o asymetrycznej budowie ciała. Przez większość czasu spoczywa na dnie morskim, zakopana w mule, leżąc na boku. W tej pozycji również porusza się, co powoduje, że jedno jej oko przemieszcza się na przeciwną stronę głowy, z reguły na prawą (stąd angielska nazwa righteye flounders). Dojrzałe osobniki są zielonobrązowe lub brązowe. Ciało mają pokryte drobnymi różnokolorowymi łuskami, których część przekształcona jest w szorstkie, kostne płytki, szczególnie ostre wzdłuż linii nabocznej oraz u podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej. Stornie żerują intensywnie po zmroku. W polskiej części Bałtyku dorastają do 40 cm, wyjątkowo osiągają długość 50 cm.

Mięso jest białe, soczyste, delikatne, o maślanym smaku, ale niestety bardzo ościste. Stornie je się zazwyczaj smażone, grillowane lub w zupach.

Stornia w panierce serowej

Przyrządzenie:

Miękkie masło zmieszaj z wyciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodaj sól oraz posiekany koperek. Całość dokładnie wymieszaj widelcem. Przełóż na folię spożywczą, zawiń i włóż do lodówki.

Z ryb wykrój filety. Umyj zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Posól i posyp mielonym czarnym pieprzem.

Zetrzyj ser Grana Padano oraz skórkę ze sparzonej wrzątkiem cytryny na tarce o małych oczkach. Zmieszaj razem z panko.

Filety storni zanurz w roztrzepanym jajku, następnie w panierce z serem. Przełóż do naczynia żaroodpornego skropionego oliwą z oliwek. Włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz, aż ryby się lekko zarumienią.

Świeże bagietki posmaruj masłem czosnkowym i połóż gorące filety. Na górę połóż po kawałeczku masełka. Zjadaj od razu.

Smacznego!

Ten przepis powstał w związku z moim udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie.

Naturalnie Bałtyckie