Z wielką radością zapraszam na kolejny przepis z rybą bałtycką. Tym razem jest to gładzica pieczona z salsą paprykową, którą podałam z ziemniakami hasselback. Bardzo szybkie, zdrowe i pyszne danie! Przepis przygotowałam w ramach mojego uczestnictwa w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Muszę przyznać, że jest to dla mnie niezwykle edukacyjny program. Zdecydowanie łatwiej np. widzę różnice pomiędzy gładzicą, stornią a turbotem, co jest niezwykle trudne. Wszystkie te ryby są do siebie niezwykle podobne. Przeważnie największy z nich jest turbot, flądra bardziej okrągła, a gładzica ma pomarańczowe cętki. Pewne jest to, że mają przepyszne delikatne mięso.
Gładzica
Obok storni i skarpia (turbota) należy do pospolitych bałtyckich płastug (ryb flądrowatych). Występuje głównie w zachodniej i środkowej część morza, gdzie zasolenie jest względnie wysokie. Młode osobniki najchętniej przebywają na piaszczystym lub gliniastym dnie w strefie przybrzeżnej, dorosłe preferują wody średnio głębokie. W południowym Bałtyku dorasta do 45–50 cm, największa gładzica złowiona w 2005 roku na łowisku kołobrzeskim (głębokość 64 m) miała 52 cm długości i masę nieco ponad 2 kg. Ciało gładzicy jest pokryte szczelnie przylegającymi drobnymi, gładkimi łuskami cykloidalnymi (owalnymi).
Mięso gładzicy jest chude, delikatne, zwięzłe. Filety białe lub mlecznobiałe. Mięso bardzo smaczne, cenione wyżej niż mięso storni. Można ją smażyć, piec, dusić w winie, w jarzynach, przyrządzać na parze. Popularne są smażone filety (w cieście, w panierce) z frytkami i sosem remoulade (na bazie majonezu).
Gładzica pieczona z salsą paprykową
Przyrządzenie:
Ziemniaki wyszoruj, umyj zimną wodą i osusz. Natnij w poprzek i przełóż do skropionego oliwą z oliwek naczynia żaroodpornego. Natrzyj posiekanymi ząbkami czosnku, posyp słodką papryką wędzoną, solą oraz skrop oliwą z oliwek. Przykryj naczynie (może być folia aluminiowa) i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 40 minut. Od czasu do czasu podlej ziemniaki oliwą z pieczenia. Otwórz naczynie i piecz jeszcze przez około 30 minut. Ziemniaki powinny być gotowe czyli chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.
Paprykę umyj zimną wodą, osusz i włóż do naczynia do zapiekania. Skrop oliwą z oliwek i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz, aż się zarumieni. Wyjmij i po ostudzeniu obierz ze skórki, odrzuć pestki, a paprykę pokrój w kostkę. Nie wylewaj oliwy z pieczenia papryki. Do papryki wlej oliwę z pieczenia, sok z cytryny, natkę pietruszki, kolendrę, czosnek, pieprz i sól. Dolej jeszcze łyżkę oliwy z oliwek i całość dokładnie wymieszaj.
Świeże gładzice wypatrosz i oczyść. Jak widać na zdjęciach moje ryby mają odciętą całkowicie jedną połowę. To dlatego, że wszystkie miały w tej części ikrę. Jest ona oczywiście jadalna, ale tym razem nie chcieliśmy jej jeść.
Ryby połóż w naczyniu do pieczenia skropionym oliwą z oliwek. Na ryby wyłóż salsę paprykową, a obok pomidorki cherry.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni i piecz przez 15 – 20 minut, w zależności od grubości ryb.
Gładzice podawaj gorące razem z ziemniakami hasselback.
Smacznego
Przepis ten powstał w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie. Po więcej moich przepisów z rybami bałtyckimi zapraszam tutaj: