Kolejny tydzień i następny przepis z rybą bałtycką w roli głównej, który powstał w związku z moim udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Tym razem będzie to flądra smażona. Smak tej ryby kojarzy mi się zawsze z wakacjami nad naszym polskim morzem, dlatego też postanowiłam przygotować ją tak jak najbardziej lubię. Obtoczoną w mące i usmażoną na maśle klarowanym. Aby nieco urozmaicić przepis przygotowałam do niej ziołowy dressing, który świetnie współgra z delikatnym mięsem ryby. Pysznym dodatkiem jest surówka z pora, autorstwa mojego taty, a świeży chleb z chrupiącą skórką sprawia, że powstaje danie idealne.
Stornia (flądra)
Niezwykle popularna w menu nad polskim morzem. Stornia to ryba o asymetrycznej budowie ciała. Przez większość czasu spoczywa na dnie morskim, zakopana w mule, leżąc na boku. W tej pozycji również porusza się, co powoduje, że jedno jej oko przemieszcza się na przeciwną stronę głowy, z reguły na prawą (stąd angielska nazwa righteye flounders). Dojrzałe osobniki są zielonobrązowe lub brązowe. Ciało mają pokryte drobnymi różnokolorowymi łuskami, których część przekształcona jest w szorstkie, kostne płytki, szczególnie ostre wzdłuż linii nabocznej oraz u podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej. Stornie żerują intensywnie po zmroku. W polskiej części Bałtyku dorastają do 40 cm, wyjątkowo osiągają długość 50 cm.
Mięso jest białe, soczyste, delikatne, o maślanym smaku, ale niestety bardzo ościste. Stornie je się zazwyczaj smażone, grillowane lub w zupach.
Jak sprawdzić czy ryba jest świeża?
- zapach – świeża ryba posiada tylko charakterystyczny zapach własny i woń wody morskiej;
- oczy – przejrzyste, o błyszczących, wyraźnie zaznaczonych źrenicach;
- skrzela – czerwone, jasno- lub ciemnoróżowe, bez plam czy śluzu;
- skóra – lśniąca, śliska, bez uszkodzeń, z przylegającymi łuskami;
- mięso – sprężyste i elastyczne; po naciśnięciu powinno z powrotem się napiąć;
- ości – jeśli kupujesz wypatroszoną rybę, zajrzyj do środka; mięso powinno przylegać do ości nawet po rozchyleniu;
- test wody – gdy włożymy rybę do naczynia z wodą, świeża – zatonie, nieświeża – zostanie na powierzchni.
Flądra smażona
Przyrządzenie:
Umytego pora pokrój na mniejsze paseczki. Jabłko obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach razem z ogórkiem kiszonym. Wszystko razem wymieszaj dodając sok z cytryny i majonez do smaku. Dopraw solą i pieprzem.
W moździerzu utrzyj posiekany czosnek, szczypior, bazylię, pietruszkę, skórkę z cytryny, sok z cytryny, oliwę z oliwek, sól i pieprz.
Odetnij głowę ryby tak, aby wyciąć od razu wnętrzności. Dokładnie oczyść zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Posyp solą i pieprzem z obu stron i obtocz w mące.
Na patelni rozgrzej masło klarowane. Smaż rybę z dwóch stron, aż stanie się rumiana i chrupiąca. Połóż na chwilę na ręcznik papierowy, aby odsączyć tłuszcz.
Flądrę podawaj gorącą z surówką z pora, dressingiem ziołowym i świeżym chlebem.
Smacznego
Przepis ten powstał w związku z moim udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Aby być na bierząco śledź FB oraz IG Naturalnie Bałtyckie.