Jakiś czas temu miałam wielką przyjemność i brałam udział w warsztatach kulinarnych, na których bliżej poznałam się z matchą. Spotkanie odbywało się w Deseo. Związane było z kulinarnym zastosowaniem matchy. Na warsztatach uczyliśmy się, jak przygotować kultowe matcha latte i pyszne desery z matchą we własnej kuchni. Degustowaliśmy napoje z matchą, takie jak matcha smoothie i różne słodkości z dodatkiem matchy. Dowiedzieliśmy się również, jak oceniać jakość matchy i rozpoznawać jej różne rodzaje. Nauczyliśmy się jak poprawnie przygotować i pić matchę, jakie ma właściwości matcha.
Warsztaty poprowadził pastry chef Deseo, Artur Jajecznik wspólnie z Hitomi Saito, współzałożycielką marki Moya Matcha, absolwentką paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu, specjalistką od kuchni makrobiotycznej i propagatorką japońskiej kuchni we Francji.
W tym wpisie przekazuję Wam informacje o matchy, które uzyskałam od Moya Matcha. Tutaj znajdują się także ich przepisy i zdjęcia z matchą. Na moje zapraszam w kolejnych postach.
Co to jest matcha?
Matcha to wysokiej jakości sproszkowana zielona herbata. Ma postać drobno sproszkowanego zielonego pudru. „Matcha” dosłownie znaczy „herbata w proszku”.
„Pijąc matchę, spożywamy całe liście zielonej herbaty Tencha, dzięki czemu dostarczamy organizmowi wszystkie zawarte w herbacie składniki odżywcze (aminokwasy, minerały, witaminy błonnik i antyoksydanty). W przypadku zwykłego naparu herbacianego do organizmu trafia tylko 10-20% tych składników (w zależności od rodzaju herbaty) ponieważ większość z nich nie jest rozpuszczalna. To jest podstawowa różnica pomiędzy matchą, a wszystkimi innymi herbatami.
Matcha jest zieloną herbatą w najczystszej formie. Przy uprawach matchy wykorzystuje się techniki zacieniania liści: plantacje krzewów przeznaczonych do proszkowania, przykryte są bambusowymi matami. Ta technika skutkuje zwiększoną zawartością chlorofilu w zbiorach. Po zebraniu, liście są parowane i suszone, zanim trafią do tradycyjnych, kamiennych młynów. Uzyskany drobny proszek o średnicy pyłku kwiatowego jest szczelnie pakowany, aby uniknąć kontaktu ze światłem, co może przyczynić się do utraty wyjątkowych właściwości tej herbaty.” – źródło Moya Matcha
Właściwości matcha i jej zastosowanie
Matcha to niezwykle silny antyoksydant, czyli przeciwutleniaczy, które chronią nas przed powstawaniem i rozwojem nowotworów, chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, jesteśmy odporniejsi na stres i rzadziej chorujemy.
Jedna filiżanka herbaty matcha to aż 10 filiżanek zielonej herbaty.
„Bogate źródło katechin, EGCG – 10 filiżanek w jednej czarce
Herbata matcha jest bogatym źródłem katechin. Spośród wszystkich przeciwutleniaczy, wyróżniają je szczególne właściwości w neutralizowaniu aktywności wolnych rodników. Katechiny zmniejszają ryzyko miażdżycy, działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Odgrywają dużą rolę w procesie ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Szczególnie silnym antyoksydantem jest obecna w matchy pochodna katechiny o nazwie EGCG. Ten organiczny związek chemiczny wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe i jest przeciwutleniaczem 100 razy silniejszym niż witamina C. Ponieważ pijąc matchę, spożywamy całe zmielone liście herbaciane, jedna filiżanka tej herbaty pod względem zawartości antyoksydantów odpowiada 10 wypitym filiżankom zwykłego naparu z zielonej herbaty.” – źródło Moya Matcha
Jedna porcja herbaty matcha dostarcza nam tyle samo kofeiny co porcja kawy. Jednak jest o wiele zdrowsza. Zawiera L – teaninię, która dostarcza organizmowi energię stopniowo, bez efektu nagłego spadku siły. Po wypiciu matchy nie jesteśmy nadpobudliwi czy nerwowi. L – teanina ma również korzystny wpływ na utrzymanie właściwego poziomu dopaminy i serotoniny w organizmie. To one sprawiają, że czujemy się dobrze, mamy chęć do działania. Nie jesteśmy ospali i zmęczeni.
Matcha jest idealna dla osób dbających o zdrowie oraz figurę. Przyspiesza ona metabolizm i sprawia, że spalamy tłuszcz cztery razy szybciej. Ma właściwości oczyszczające z toksyn oraz zawiera witaminy A i C oraz żelazo, wapno i potas, które działają antybakteryjnie i wzmacniająco na nasz organizm.
Więcej o cudownym działaniu matchy i właściwości matcha przeczytacie tutaj.
Rodzaje herbat Moya Matcha:
Ma głęboki zielony kolor, delikatny słodki i kremowy smak smak umami pozbawiony zupełnie goryczy. Najszlachetniejsza z herbat, wykorzystywana do ceremonii herbacianej
Intensywnie zielona barwa, dobrze zbalansowany smak, wyczuwalna jest słodycz i delikatny herbaciany posmak. Bardzo dobrej jakości matcha polecana do picia, smoothie i lodów
Herbata o mocniejszym smaku z łagodną goryczką, z mieszanki drugiego i trzeciego zbioru. Polecana do picia dla osób lubiących smak zielonej herbaty, do smoothie, wypieków i lodów
Herbata o jasnej zielonej barwie, mocnym herbacianym smaku z wyczuwalną goryczką. To mieszanka drugiego i trzeciego zbioru herbacianego polecana do celów kulinarnych, do wypieków ciast, ciasteczek i jako dodatek do lodów
Jak przygotować matchę:
Tradycyjnie matchę przygotowuje się w czarce (chawan). Do niej wsypujemy łyżeczkę matchy. Zalewamy odrobiną przegotowanej wody i bambusową trzepaczką (chashaku) rozcieramy dokładnie proszek. Następnie zalewamy 100 ml wody o temperaturze 80 stopni. Mieszamy trzepaczką przez około 30 sekund. Powstanie delikatna zawiesina z delikatną pianą. Potrzebne „sprzęty” do samodzielnego przygotowania matchy w domu kupicie tutaj. Możecie też przyrządzić ją w miseczce lub kubku, używając spieniacza do mleka.
Przepisy z matcha:
Matcha Tiramisu
Składniki:
- 250g mascarpone
- 3 jajka
- 80g cukru
- 1 łyżeczka Moya Matcha Kulinarna
- 50ml wody
- 200g biszkoptów
- 30ml rumu
- Moya Matcha Tradycyjna do posypania na wierzchu
Przygotowanie:
1. W misce, wymieszać żółtka z matchą i z cukrem. Do masy dodać serek mascarpone.
2. W oddzielnej misce ubić białko.
3. Zmiksować zawartość dwóch misek.
4. Przy pomocy chasenu lub spieniacza do mleka wymieszać matchę z wodą.
5. Namoczyć biszkopty w przygotowanej matchy.
6. Wyłożyć biszkopty do salaterek i wlać masę na biszkopty.
7. Na koniec, całą masę posypać na wierzchu matchą.
8. Wstawić do lodówki, żeby się schłodziło.
Matcha Panna cotta
Składniki:
- 10g żelatyny
- 50ml wody
- 75g cukru
- 10g Moya Matcha Kulinarna
- 250ml mleka
- 250ml śmietanki 30%
Przygotowanie:
1. Przesiać matchę do miski i dobrze wymieszać z cukrem, dodać mleko.
2. W osobnej misce wsypać żelatynę do wody i odstawić na kilka minut do namoknięcia. Wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się.
3. W rondlu doprowadzić mleko z matcha do wrzenia na umiarkowanie wysokim ogniu, ciągle mieszając. Zdjąć rondel z ognia i wymieszać z żelatyną i z ubitą śmietaną.
4. Całość schłodzić w misce z lodem, podzielić na 6 porcji i umieścić w lodówce, żeby się schłodziło.
Smoothie bananowe z matchą
Składniki:
- 1 duży banan
- 300ml mleka sojowego
- 1 łyżeczka (1,5g) Moya Matcha codzienna lub Moya Matcha tradycyjna
- Pół listka mięty
- Miód, syrop klonowy lub syrop z agawy do posłodzenia
Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki dokładnie zmiksować w blenderze.
2. Smoothie możesz dosłodzić łyżeczką miodu, syropu klonowego bądź syropu z agawy.
Matcha Latte
Składniki:
- 50ml wody w temperaturze 70-80 °C
- 1 łyżeczka Moya Matcha tradycyjna
- 200 ml mleka sojowego
- Miód lub syrop z agawy do posłodzenia
Przygotowanie:
1. Przy pomocy chasenu lub spieniacza do mleka wymieszać matchę z wodą.
2. Dodać spienione, ciepłe mleko.
3. Matcha latte możesz dosłodzić łyżeczką miodu, syropu klonowego bądź syropu z agawy.
*wpis powstał we współpracy z Moya Matcha. Wszystkiego zdjęcia oraz przepisy są ich autorstwa. Tekst wpisu oraz informacje o matchy i właściwości matcha również zaczerpnęłam od Moya Matcha 🙂