Sezon na dynię w pełni. Organizatorzy warsztatów kulinarnych z Kikkoman i Tabasco mieli zatem idealny pomysł jaki temat przewodni spotkania wybrać. Warsztaty o smaku dyni odbyły się w powsińskiej farmie dyń. Dowiedziałam się na nich zdecydowanie więcej o dyni, jej odmianach i właściwościach odżywczych. Najważniejsze jednak dla mnie było gotowanie i przepisy z dyni. Było wyjątkowo pysznie, dlatego poniżej podzielę się z Wami kilkoma z nich.
Właściwości dyni, jej odmiany i przepisy z dyni
Właściwości odżywcze dyni
Sezon na dynię trwa od końca września do nawet końca stycznia. Jest to bardzo zdrowe warzywo. Dynia jest niskokaloryczna i zawiera B – karoten. Jest także bogata w fosfor, potas i witaminy z grupy B. Jej spożywanie pomaga w leczeniu nadciśnienia oraz w odchudzaniu. Wspomaga także układ odpornościowy.
Najwięcej jednak walorów odżywczych mają pestki dyni. Zawierają ogromną ilość magnezu, fosforu, potasu, witaminy B3, manganu i cynku. Cynk doskonale działa na cerę – wspomaga gojenie ran, wygładza i wzmacnia ją. Jest to także bardzo cenny pierwiastek dla mężczyzn. Czytałam, że poprawia ich sprawność seksualną, żywotność plemników i chroni prostatę. Olej z pestek dyni jest przepyszny. Ponieważ pestki zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole, spożywanie tego oleju zapobiega miażdżycy i chroni układ naczyniowo – sercowy.
Odmiany dyni
Istnieje wiele odmian dyni. Najbardziej popularne w Polsce:
- dynia hokkaido (zdjęcie poniżej po prawej stronie) – inne jej nazwy to Japanase Red Kuri Pumpkin, Orange Hokkaido albo Uchiki Kurima. Tak jak nazwa wskazuje – pochodzi z Japonii. Hokkaido ma charakterystyczny kształt i ciemno pomarańczową skórkę. Waży przeważnie około 1-2 kg. Podczas obróbki termicznej skóra dyni hokkaido mięknie, dlatego jako jedyna może być jedzona ze skórką. Jest idealna do smażenia i duszenia. Ma lekko orzechowy smak. Doskonale nadaje się do zup, sałatek, gnocchi past, ale także do pieczenia
- dynia makaronowa (na zdjęciu poniżej) – ma lekko podłużny kształt i skórę w kolorze żółtym lub żółto-zielonym. Żółty miąższ tej odmiany po obróbce termicznej (np. upieczeniu) rozdziela się na nitki. Można go wtedy potraktować jak makaron spaghetti i podać z ulubionym sosem
- Calabaza squash (zdjęcie powyżej) – to duża dynia zimowa. Calabaza squash ochodzi z ciepłych rejonów Ameryki. Spotkać ją można przede wszystkim na Karaibach, jak i na obu kontynentach amerykańskich. Kolor skórki może mieć nieco bardziej, lub mniej intensywny odcień. Na zdjęciu ma kolor zbliżony do białego/szarego. Miąższ tej odmiany jest jasnożółty lub jasnopomarańczowy, jest lekko słodki i ma delikatną strukturę
- Sweet Dumpling (zdjęcie poniżej) – dynia ozdobna. Ma bardzo twardą skórkę i miąższ, dlatego niewiele dyni ozdobnych nadaje się do jedzenia. Jest idealna do faszerowania. Zwykle waży około 0,5 kg i jest bardzo mała. Ma bladą skórkę i ciemniejsze (zielone lub pomarańczowe) „plamki na łączeniach”. Ma żółty miąższ o delikatnym i subtelnym smaku
To tylko kilka odmian, które są dostępne na naszym rynku. Po więcej informacji proponuję wybrać się na farmę do Powisina – gospodarz w niezwykle ciekawy i zabawny sposób opowiada o dyniach 🙂
Przepisy z dyni
Sałatka z pieczonej dyni
Składniki:
200 g pieczonej dyni
200 g pieczonej lub karmelizowanej gruszki i jabłka
100 g sera typu feta z mleka owczego, koziego lub krowiego
100g kaszy owsianej lub quinoa
duży pęczek rukoli
kilka gałązek rozmarynu
duża szczypta mieszanych prażonych ziaren
miód
sok z cytryny
sos sojowy Kikkoman
olej rzepakowy tłoczony na zimno musztarda (opcjonalnie) mieszane pieczone papryki (opcjonalnie)
Wykonanie:
Kaszę ugotuj i wystudź. Dynię i gruszki i jabłka upiecz w kawałkach z rozmarynem. Gruszki i jabłka możesz też skarmelizować na patelni uprzednio podsmażając gałązki rozmarynu. Jeśli wolisz smaki bardziej wytrawne zamiast gruszki upiecz papryki.
Do przygotowania dressingu będziesz potrzebować miodu, soku z cytryny, oleju i sosu sojowego Kikkoman.
Wszystkie składniki skomponuj na talerzu i polej dressingiem. Jeśli wybrałeś smak bardziej wytrawny, dressing przygotuj z mniejszą ilością miodu dodając musztardę.
Sałatkę posyp prażonymi ziarnami.
Rosti dyniowe, marynowany indyk z patelni i ostry sos czekoladowy
Składniki:
400 g – 500 g piersi z indyka
4 łyżki sosu sojowego Kikkoman
4 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżeczka soku z cytryny lub skórki z cytryny
1 ząbek czosnku
szczypta pieprzu
500 g dyni piżmowej
dymka lub kolendra
1 łyżeczki soli
2 łyżki cukru
mąka pszenna
olej rzepakowy
2 banany (opcjonalnie)
2 łyżki masła (opcjonalnie)
kilka gałązek kolendry
Na sos czekoladowy:
200 ml mleka
1 tabliczka czekolady deserowej lub gorzkiej
2 łyżki cukru muscovado lub miodu
1 łyżka pulpy pomidorowej
szczypta cynamonu
TABASCO® Sauce
Wykonanie: Pierś z indyka pokrój na plastry o grubości 1-1,5cm. Zamarynuj w sosie sojowym Kikkoman i oleju rzepakowym. Odstaw na 1 godzinę lub nawet całą noc do lodówki. Dynię pokrój na paseczki lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Posyp odrobiną soli i cukru. Wymieszaj i odstaw na 30 minut. Po tym czasie dynia puści sok, ale NIE WYLEWAJ GO! Do dyni dosyp tyle mąki, aby powstało ciasto na placki.
Placki smaż na oleju na złoty kolor.
Czekoladę rozpuść w mleku, dodaj cukier, cynamon i pomidory. Podgotuj, a przed podaniem dopraw sosem TABASCO®.
Plastry indyka usmaż krótko, aby wewnątrz był jeszcze soczysty.
Wszystkie składniki skomponuj na talerzu.
Ryba w kruszonce z pestek dyni na potrawce z soczewicy
Składniki:
400 g dorsza lub innej „białej” ryby
100 g prażonych pestek dyni
bułka tarta
100 g masła
TABASCO® Sauce
sól
200 g dyni
100 g soczewicy zielonej
1 puszka krojonych pomidorów
1 mała cebula
1 marchewka
1-2 ząbki czosnku
1 mały pęczek lubczyku lub natki pietruszki
sos sojowy Kikkoman
grzyby (opcjonalnie)
olej rzepakowy
Wykonanie:
Na oleju podsmaż cebulę, marchewkę i kawałki dyni. Dodaj ugotowaną soczewicę i czosnek. Dodaj pomidory i ewentualnie odrobinę wody. Dopraw sosem sojowym Kikkoman i ziołami. Zmiksuj uprażone ziarna dyni. Wymieszaj z tarta bułką, miękkim masłem i przyprawami. Masę zawiń w folię spożywczą i wstaw do zamrażarki. Rybę rozłóż na blaszce do pieczenia. Na rybę zetrzyj zamrożoną masę i zapiecz. Podawaj z potrawką z soczewicy.
Wędzony krem dyniowy ze smażonymi kaparami i chipsem z dojrzewającej szynki
Składniki:
1 cała dynia
1 mała cebula
1 marchewka
1-2 łodygi selera
2 ziemniaki
ziarno kolendry
liść laurowy
ziele angielskie
wędzona papryka (opcjonalnie)
sos sojowy Kikkoman
TABASCO® Sauce (opcjonalnie)
pieprz mielony
150 g szynki dojrzewającej
100 g kaparów
100 g uprażonych pestek dyni
wywar warzywny
olej
W plenerze:
Dynię rozetnij na górze „zdejmując jej czapkę”. Usuń pestki i „włosy” ze środka. Wyłóż dynię wewnątrz folią aluminiową i włóż węgiel drzewny. Rozpal węgiel i upiecz dynię od środka. Pod koniec pieczenia możesz dosypać do środka zrębki drewniane i przykryć dyniową czapką. Po kilku minutach usuń ze środka dyni popiół. Dynię pokrój. Pozostałe warzywa posiekaj i obsmaż w garnku na maśle. Dodaj dynię, przyprawy, wywar i podgotuj. Zmiksuj na krem. Szynkę dojrzewającą usmaż na chipsy, a kapary odsącz z zalewy i osusz. Usmaż na głębokim oleju. Zupę dopraw sosem sojowym Kikkoman i TABASCO®. Podawaj posypane prażonymi pestkami dyni, kaparami i chipsami z szynki.
W domu:
Dynię rozetnij na górze „zdejmując jej czapkę”. Usuń pestki i „włosy” ze środka. Posyp miąższ wędzoną papryką i upiecz w całości w piekarniku. Po upieczeniu pokrój na kawałki. Pozostałe warzywa posiekaj i obsmaż w garnku na maśle. Dodaj dynię, przyprawy i podgotuj. Zmiksuj na krem.
Szynkę dojrzewającą usmaż na chipsy a kapary odsącz z zalewy i osusz. Usmaż w głębokim oleju.
Zupę dopraw sosem sojowym Kikkoman i TABASCO®. Podawaj posypane prażonymi pestkami dyni, kaparami i chipsami z szynki.
Dyniowe proziaki z kwaśną śmietaną i śliwkowym toffi
Składniki:
500 g mąki pszennej
100 g puree z pieczonej dyni
1łyżeczka sody oczyszczonej
sól
300 – 500 ml kefiru
300 g śliwek suszonych
1 pomarańcza
50 g cukru trzcinowego
sos sojowy Kikkoman lub TABASCO® Sauce
woda
500 ml kwaśniej śmietany
kilka gałązek mięty
Wykonanie:
Mąkę zmieszaj w misce z solą i sodą oczyszczoną. Dodaj kefir i puree z dyni. Wymieszaj na zwarte ciasto i odstaw na 30 minut. Z suszonych śliwek usuń pestki i zalej wodą. Ugotuj z dodatkiem cukru, skórki z pomarańczy i soku z pomarańczy. Zmiksuj. Dopraw sosem sojowym Kikkoman lub TABASCO®. Jeśli chcesz uzyskać smak słodko słony dodaj sosu sojowego, a jeśli słodki z ostrą nutą – dodaj sosu TABASCO®.
Na posypaną mąką stolnice wyłóż ciasto i rozwałkuj na placek o grubości max 1cm. Wytnij okrągłe placki i usmaż na suchej patelni. Placki podawaj z kwaśną śmietaną i toffi śliwkowym. Ozdabiaj listkami mięty.
Warsztaty poprowadzili chłopaki z MAD Creation – bardzo dziękuję za wspólne gotowanie i fajny dzień 🙂