Spiżarnia Warmińska w Olsztynie

Dwa tygodnie temu spędziłam cudowny weekend na Warmii. Był to czas spędzony bardzo intensywnie, ale przy tym niezwykle relaksująco. Wiele się działo, dużo zwiedziłam, zobaczyłam, a przede wszystkim pysznie jadłam. Zaczynam od miejsca, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie – Spiżarnia Warmińska

Spiżarnia Warmińska

Spiżarnia Warmińska w Olsztynie

Spiżarnia Warmińska to, po pierwsze restauracja, która stawia na najwyższą jakość produktów. W większości pochodzą one od lokalnych, wyselekcjonowanych producentów. Warzywa dostarcza Mariusz Sekulski – członek Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych. Sery pochodzą z rancza Frontiera oraz z Koziej Farmy Złotnej, cydr natomiast jest z siedliska Kwaśne JabłkoW restauracji znajduje się piekarnia z piecem opalanym drewnem, w którym piekarz Adam codziennie piecze chleby na zakwasie, bułeczki i bagietki.

Spiżarnia Warmińska

Spiżarnia Warmińska

Bosi Chłopi

Ekologiczne warzywa

Bozi Chłopi

Kwaśne Jabłko

Kwaśne Jabłko

Przetwory

W Spiżarni Warmińskiej są także delikatesy. Kupisz tam przeróżne przetwory – powidła śliwkowe z czekoladą, ketchup z dyni z pomarańczą czy cytryny z imbirem. Znajdziesz tam lokalne sery, wędliny i oczywiście ryby. Dla mnie hitem jest pyłek kwiatowy – nie wiem jeszcze co z nim przyrządzę, ale cieszę się, że go mam.

Spiżarnia Warmińska to miejsce urządzone elegancko, ale nie z przepychem. Jest ciepło i klimatycznie. Chce się tam przebywać. Dzieje się tak na pewno także ze względu na to, że we wnętrzu restauracji zewsząd otaczają Cię rzeźby i obrazy regionalnych artystów. Przepiękne! Na piętrze stoi kawosz – zakochałam się w nim totalnie. Autorem jest Tomasz Witkowski – wielkie brawa. Co jakiś czas w Spiżarni Warmińskiej odbywają się także wystawy dzieł sztuki.

Spiżarnia Warmińska

Menu

Do Spiżarni Warmińskiej możesz przyjść już od godz. 9:00 na bio śniadanie. W karcie znajdziesz, między innymi, katedralne jaja na grzankach z puszystym sosem maślanym czy pieczone białe kiełbaski z gęsią i konfiturą wiśniową.

Jest także karta dla dzieci, w której nie znajdziemy knajpianych standardów typu frytki ze smażonymi kawałkami kurczaka. Rosół z zielononóżki czy kotlet drobiowy z mini marchewką oraz młodymi ziemniakami i jagodową galaretką to zdecydowanie lepsza opcja. Ja jestem jak najbardziej za i ubolewam tylko, że Olsztyn jest tak daleko, bo w Radomiu mogę pomarzyć o takich standardach.

W restauracji są dwie karty menu. Pierwsza to karta dań sezonowych. Tutaj znajdziesz obecnie np. warmińskie plince z omastą z gęsi (zdecydowanie moje ukochane smaki) czy lody jabłkowe z foie gras, musem ze skorzonery i florentynką (wymiotły totalnie). Mus ze śliwki i czekolady z lodami miodowymi to także godna zauważenia propozycja z menu.

Spiżarnia Warmińska

Spiżarnia Warmińska

Krem z buraka

Menu główne, jak wszystkie dania serwowane w restauracji, to eksplozja niebywałych i niecodziennych połączeń smakowych i tekstur. Strzałem w dziesiątkę jest kaszanka z karpia z kaszą jaglaną. Podana z sałatką z cebuli i marynowanych rydzów to po prostu bajka. Na przystawkę zjesz także podpłomyki – w wersji wege oraz z kiełbasą serwolatką. Na danie główne warto wybrać wereszczaki – schab wieprzowy z kością, macerowany w soku buraczanym. Jeśli wolisz ryby – filety z płoci na szczawiu z pudrem z tataraku na 100% spełnią Twoje oczekiwania.

Spiżarnia Warmińska

Podpłomyki

wereszczaki

płoć

Jak zapewne zauważyliście, Spiżarnia Warmińska to miejsce w Polsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Poza pięknym wnętrzem i niebanalnymi daniami, pracuje tam taka ekipa, której ze świeczką można szukać. I także właśnie dlatego, jestem przekonana o tym, że to miejsce odniesie sukces 🙂

Ogromnie dziękuję właścicielom i wszystkim pracownikom Spiżarni Warmińskiej za wyjątkowy weekend. Poznałam Olsztyn z najlepszej strony, na pewno. Nie mogę doczekać się następnego razu, a Was moi mili zapewniam, że musicie się tam wybrać.

SPIŻARNIA WARMIŃSKA

ul. Lelewela 4a

10 – 021 Olsztyn

tel. +48 792 70 71 71

* Wszystkie zdjęcia, które tu widzicie są autorstwa Julity Strzałkowskiej wrzacakuchnia.pl