Łazanki z kapustą i grzybami

Dotarłam do mety.

To siódmy, ostatni juz niestety przystanek w niezwykłej podróży z makaronem po Europie. Szkoda, że to już koniec, bo przyznam, że „wkręciłam” się w tę zabawę. Z fascynacją podchodziłam do każdego dania z makaronem, które miało odzwierciedlać kuchnię danego kraju.

Ogromną przyjemność sprawiało mi wyzwanie, które na mnie czekało i kreowanie nowych potraw.

Nauczyłam się również przyrządzać makarony na różne sposoby, co wcześniej nie wydawało mi się zbyt łatwym zadaniem.
W Polsce danie z makaronem, według mnie, to na 1. miejscu są łazanki z kapustą i grzybami.
Dzisiejsze przyrządzałam po raz pierwszy w życiu i sprawiły mi chyba największą trudność. Chciałam przygotować je wedle przepisu mojej babci – sztuka krojenia. W tym temacie jednak się poddałam i pokroiłam po swojemu:) Napiszę o tym niżej.
Co do stylizacji – nie chciałam Wam zasugerować, że łazanki to danie kaszubskie. Jada się je oczywiście również w tych rejonach, lecz nie są tamtejszą potrawą regionalną. Talerz z motywami kaszubskimi mam po mojej babci Krysi i uważam, że jest przepiękny. Idealnie pasuje do niego obrus kupiony przez moją mamę także na Kaszubach.
Zapraszam bardzo serdecznie.

Przyrządzenie:

Mąkę przesiej do miski, zrób wgłębienie, wbij jajka, wlej wodę i wymieszaj nożem. Zagnieć ciasto starannie wyrabiając rękami i podziel je na części. Rozwałkuj cienko i pozostaw do przeschnięcia. Posyp mąką.

„Szkoła” mojej babci w tym miejscu jest taka: zwiń ciasto w rulon i pokrój na paseczki szerokości 2 cm, potem w poprzek na kwadraciki i rozrzuć na stolnicy. Ta metoda nie za bardzo wychodziła i nożem wykrajałam kwadraty.

łazanki z kapustą i grzybami

Łazanki wrzuć do osolonej, gotującej się wody. Zamieszaj. Gdy wypłyną, odcedź, przelej letnią wodą i odsącz.

Grzyby namocz, pokrój w paseczki i ugotuj.

Kapustę pokrój, zalej wywarem z grzybów i zagotuj pod przykryciem. Następnie odkryj na chwilę i ponownie gotuj pod przykryciem.

Na rozgrzaną patelnię wrzuć pokrojoną w kostkę słoninę, po chwili smażenia dodaj cebulę. Smaż aż się zeszkli, ale nie zrumieni.

Do cebuli dodaj odcedzoną kapustę, grzyby oraz łazanki. Dopraw do smaku i zamieszaj.

Przełóż do naczynia żaroodpornego posmarowanego oliwą. Wyrównaj powierzchnię, z góry posyp niewielką ilością bułki tartej. Zapiekaj krótko, aż bułka się lekko zrumieni.

Smacznego!:)

łazanki z kapustą i grzybami