19 lis 2016
Oglądaliście kiedyś Masterchef Australia? Uważam, że australijska edycja jest najlepsza. Najwyższy poziom uczestników i najbardziej kompetentni jurorzy. Jeśli wiecie o czym piszę to z pewnością znacie George’a Dimitriosa Calombarisa. To Australijczyk greckiego pochodzenia, znakomity szef kuchni szanujący greckie tradycje kulinarne oraz właśnie jeden z jurorów australijskiej edycji Masterchef. Jest właścicielem kilku restauracji w Melbourne oraz na wyspie Mykonos. Napisał kilka książek kulinarnych. W moje ręce trafiła właśnie jedna z nich! Kuchnia Grecka George Calombaris jest wspaniała. Pyszne przepisy i przepiękne zdjęcia. Oprócz wyjątkowych receptur czytamy w niej także wiele o autorze: jego pasji, rodzinie, przyjaciołach. To nie jest kolejna zwykła książka kucharska, którą odłożę na półkę bez zaglądania do niej co jakiś czas. Chcę przygotować każdą propozycję autora i spróbować tych dań. Czytając Kuchnię Grecką jestem przekonana, że będą obłędnie pyszne.
Koniecznie czytajcie ten post do końca. Tam czeka na Was KONKURS, w którym możecie wygrać jedną z dwóch książek Kuchnia Grecka George Calombaris.
Kuchnia Grecka George Calombaris
Spis treści
George Calombaris
Australijski kucharz o greckim sercu – tak o sobie pisze autor. Bardzo podoba mi się w książce to, że George Calombaris opowiada czytelnikowi o sobie. Staje nam się bliższy, „ludzki”. Ta książka ma serce i czuć to na każdej jej stronie.
„Uwielbiam słuchać greckiej muzyki. To właśnie ona wywołuje we mnie nieporównywalne z niczym emocje, których nie sposób wyrazić słowami. Muzyka przenosi mnie do samego serca Grecji napełnia dumą i daje poczucie przynależności”
Przepisy zaczynają się od przekąsek. Każdy zachwyca. Już pierwsza, niby zwykła sałatka sprawia, że moje ślinianki pracują intensywniej. Przy każdej recepturze jest o niej kilka słów od autora.
Sałatka z marchewką i twarożkiem z sera feta
„Ta chrupiąca, zdrowa i pyszna sałatka to danie, którym uwielbiam dzielić się z moimi pociechami. Nasze dzieci nie jedzą fast foodów i doskonale wiedzą, że dobre jest tylko to, co naturalne”.
Niesamowite wrażenie zrobił na mnie przepis na krewetki w cieście kataifi, chlebek fenkułowy z salsą, papryczki starrosa czy kurczakowe nuggetsy mamy Georgea Calombarisa.
Krewetki w cieście kataifi z awokado i sosem miodowym
Papryczki Starrosa z fetą, octem sherry i posypką z orzeszków piniowych
Wiadome jest, że w kuchni greckiej dipy to bardzo ważny dodatek do dań. Dlatego też w książce nie zabrakło rozdziału z sosami i dipami. Marchewkowe tzatziki, hummus, pasta miso, dip z buraka czy dip z przypalonej cebuli i koziego sera to tylko część propozycji autora.
Marchewkowe tzatziki
Na koniec każdego rozdziału w książce jest przepis na danie specjalne, szczególnie bliskie autorowi. Z dłuższą historią i opowiadaniem.
Łagodny bulion, który odżywia i uzdrawia
Kritharaki z kurczakiem
„Moja babcia miała włoskie korzenie, a ja mogłem się dzięki temu cieszyć tym, co najlepsze we włoskiej kuchni! Podobnie jak wiele dań na bazie makaronu, to również sprawia, że ciepło robi nam się nie tylko w brzuchu, ale także na sercu. Kluski powinny być wilgotne i najlepiej jeść je łyżką”
Ravioli z przypalonym porem, migdałami i serem feta
Saganaki z krewetkowych tortellini, pomidorowym winegretem i ziarnami gorczycy
Siedem souvlakowych przykazań
Znajdziemy tu wspaniałe przepisy! Wieprzowina sheftalia, tabbouleh z kolendrą i jogurt z tahini, keftedes z cukinii z sałatką z kaszy bulgur czy chrupiąca grasica jagnięca z groszkiem, miętą i ricottą czy grillowane krewetki, jamon, pomidory i kapary.
Chrupiąca grasica jagnięca z groszkiem, miętą i ricottą
Grillowane krewetki, jamon, pomidory i kapary
Street food to wcale nie junk food. W wydaniu autora to znakomite proste, ale niebanalne przekąski. Dosłownie WSZYSTKO chcę jeść tu i teraz!
Greckie frytki (patates tiganites) z serem feta i oliwą czosnkową
„Brudne” bakłażany z pastą tahini, cytryną, orzeszkami piniowymi i rodzynkami
Cypryjskie keftedes
MC „Kiedy George był mały, bardzo często przyrządzałam mu te kotleciki. Jako dodatki do nich sprawdzą się m.in. prosty pilaw, frytki i sałatka lub sałatkowe sosy z oliwą (s. 229). To, co zostanie, możesz owinąć następnego dnia w chrupiące pieczywo (George uwielbiał to robić!). Uważaj, aby nie smażyć kotletów zbyt długo, bo stracą swój delikatny smak”
Karczochy w sosie jajeczno – cytrynowym
Macie dosyć takich samych nudnych przepisów na sałatki. Nie macie pomysłu na coś nowego? W tym rozdziale znajdziecie same oryginalne propozycje sałatkowe.
Sałatka z zielonego groszku z kalafiorem, migdałami i cytryną
Kalmary z grilla z arbuzem, oliwkami, kozim twarożkiem i chrupiącymi liśćmi winogron
Od pierwszego przepisu w tej sekcji oczy szeroko się otwierają i ślinka cieknie. Wszystkie są niezwykle apetyczne i niebanalne.
Rizogalo z solonym karmelem i ciasteczkami kurabiedes
Arbuz kompresowany z ouzo, cynamonowy jogurt, migdały i mięta
9 propozycji na koktajle i świetne zastosowanie kawy.
Gazi espressotini
Tonik horiatiki
W ostatnim rozdziale autor zdradza nam przepisy na podstawy w kuchni. Dowiemy się jak przyrządzić wiejski chleb, chlebki pita, majonez, serek ricotta, jogurt domowy czy ciasto filo.
Domowy jogurt
Pokazałam Wam tylko skrawek tej pięknej książki. Musicie przeczytać i obejrzeć ją sami. Musicie mieć ją w domu i gotować razem z George Calombaris. Ja jestem zachwycona. Zdecydowanie wyróżnia spośród wszystkich, które mam. A uwierzcie mi, ze posiadam całkiem sporą kolekcję książek kulinarnych. Polecam, zróbcie sobie prezent albo bliskiej Wam osobie. To dobry moment, bo Święta Bożego Narodzenia już niedługo 🙂
Serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym możecie wygrać jedną z dwóch książek Kuchnia Grecka George Calombaris.
W komentarzu pod tym postem napisz jakie greckie danie lubisz najbardziej. Dlaczego? Może z czymś/kimś Ci się kojarzy? Może jadłeś je w wyjątkowym miejscu? Może wyjątkowo smakuje?
Konkurs trwa od teraz do środy 23.11.2016 r do godz. 24:00.
Wybiorę dwie moim zdaniem najciekawsze i oryginalne odpowiedzi. Zwycięzców ogłoszę także w komentarzu pod tym postem, najpóźniej w piątek 25.11.2016 r.
ZAPRASZAM DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE I CZEKAM NA WASZE ZGŁOSZENIA!
Zielone naleśniki na słono to zdecydowany hit ostatnich dni. Kto nie lubi ciągnącego się sera? Uważam, że tylko osoby, z którymi jest coś nie tak 😉 Zróbcie sobie na śniadanie, obiad czy kolację. Smakują o każdej porze dnia (i nocy), zawsze bardzo. Naleśniki wyszły idealnie oczywiście ze względu na mój przepis 😉 Nie da się […]
Z wielką dumą i przyjemnością piszę ten post. Nie będzie w nim przepisu, na początek informacja o akcji, która się właśnie rozpoczyna. Projekt Naturalnie Bałtyckie powstał z miłości do Morza Bałtyckiego i jego zasobów oraz z szacunku dla tradycji i lokalnych grup rybackich. Mam ogromny zaszczyt, że dołączyłam do teamu reprezentującego projekt. Ryby z Morza […]