Hiszpańskie Gazpacho

26 kwi 2013

Podróż do Hiszpanii – hiszpańskie Gazpacho… zupa pochodząca z Andaluzji. Ja zachwyciłam się jej smakiem podczas wczasów na Ibizie, gdzie byłam z moim mężem. 

Istnieje wiele odmian tej zupy, ja dzisiaj przygotowałam odmianę andaluzyjską, chyba najbardziej popularną. Taką też jadłam w Hiszpanii. Zawiera ona pomidory, do których dodajemy oliwę, ocet, paprykę, czosnek, zielony ogórek i chleb. Ja nie dodałam do zupy chleba, ale bardzo dobra będzie, jeśli również dorzucicie do niej czosnkowe małe grzaneczki. To idealna zupa w upalne dni.

„Nie jest pewne skąd pochodzi nazwa Gazpacho. Przyjmuje się, że może ona wywodzić się z łaciny – od słowa caspo, czyli „drobne kawałeczki”- lub z arabskiego (a dokładniej z mozarabskiego) słowa oznaczającego rozmoczony chleb.”
źródło: Wikipedia

hiszpańskie gazpacho

Hiszpańskie Gazpacho

Przyrządzenie:
Zmiksuj pomidory, ogórki, 3 ząbki czosnku i cebulę. Posól, posyp pieprzem i dolej łyżkę oliwy z oliwek. Zamieszaj i wstaw zupę do lodówki na 2 godziny.
Bagietkę przekrój na pól. Delikatnie posmaruj masłem oraz posyp ziołami prowansalskimi i solą. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz do chrupkości. Gdy będą gotowe, wetrzyj w nie obrany ząbek czosnku.
Nalej zupę do miseczki. Posyp parykę czerwoną, cebulę czerwoną i awokado. Skrop oliwą z oliwek i posyp świeżo zmielonym pieprzem.
Smacznego
hiszpańskie gazpacho
   


Pieczone bakłażany

Pieczone bakłażany przeważnie przygotowuję wiosną i latem, na grillu. Mamy już niestety pogodę zupełnie nie na gotowanie na dworze. W takiej sytuacji fantastyczna i pomocna jest patelnia grillowa Bestpan. Poniżej przeczytajcie o jej walorach, potem zobaczcie przepis, a na samym dole łapcie ode mnie kod rabatowy, abyście mogli sami sprawdzić jak doskonałe są sprzęty AMT. […]

Faszerowane kwiaty cukinii

Jest lato, sezon na cukinię, więc trzeba przygotować faszerowane kwiaty cukinii. Mam tą wielką przyjemność, że mam super sąsiadów, którzy mają warzywne ogródki. Właśnie od nich dostałam między innymi kwiaty cukinii, których ze świeczką szukać na radomskich targach. Ten przepis jest dosyć prosty, a jego efekt wspaniały. Jeśli tylko macie opcję na kwiaty cukinii, koniecznie […][instagram-feed]