Szkółka Owocowa w Bończy i boskie racuchy

3 Lip 2018

Ostatni dzień zwiedzania Wareckiego Szlaku Jabłkowego był totalnie wyjątkowy. Powodem była Szkółka Owocowa w Bończy i jej gospodynie. Jak przypominam sobie wspólnie spędzone chwile to uśmiecham się sama do siebie. Wszystko opiszę Wam w tym poście, a na końcu perełka – przepis na najpyszniejsze racuchy autorstwa Pani Małgorzaty Czerwińskiej – jednej z seniorek z klubu SPA w Bończy (o klubie też przeczytacie poniżej).

szkółka owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa w Bończy to Sadownicze Centrum Edukacyjne dla dzieci, w którym jabłko jest głównym bohaterem. Powstało z inicjatywy mieszkańców, którzy chcą zaprzeczyć powszechnym żartom z ich wsi i niepochlebnej rymowance, że “w Bończy świat się kończy”. Członkowie pragną pokazać tradycje sadownicze ściśle związane z regionem i jego historią. Tak jak mówią, kwitnące czy owocujące sady nie ustępują winnicom lub gajom oliwnym, których urodę opisuje wielu turystów.

W szkółce prowadzone są warsztaty kulinarne dla dzieci, zajęcia dydaktyczne z dziećmi, prezentowane są filmy i wykłady. Z tego miejsca wyruszają wycieczki do sadów i na jedną z takich wycieczek pojadą moje dzieci.

Szkółka Owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa w Bończy

Panie zajmują się także przygotowywaniem przetworów, dowiedziałam się, że są w stanie przerobić dosłownie wszystko 🙂 Są to rzecz jasna, przeróżne przetwory z jabłek, z truskawek, gruszek, octy, musztardy czy pesto z pokrzywy. Dziewczyny wystawiały się też na targu śniadaniowym w Warce.

Szkółka Owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa na targu śniadaniowym w Warce

Szkółka Owocowa w Bończy

Pesto z pokrzywy

Szkółka Owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa Bończa

Szkółka Owocowa w Bończy

Świetlica z Bończy, Grupa seniorska z Bończy

Dowiedziałam się, że budynek, w którym obecnie prowadzona jest świetlica w całości urządzili i wyremontowali mieszkańcy Bończy. Była to wcześniej stacja uzdatniania wody. Za zgodą Burmistrza Warki Bończa dostała zgodę na dzierżawę budynku. Należało go wyremontować i potrzebne były środki finansowe. Były pieniądze z funduszu sołeckiego oraz z Urzędu Gminy. O resztę dziewczyny postarały się przystępując jako Inicjatywa na Rzecz Pięknego Końca Świata do konkursu grantowego „Działaj Lokalnie 2014” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Uwierzcie mi, że przebywając w tej świetlicy z tymi cudownymi kobietami czujesz, że to jest ich miejsce, stworzone przez nie. Czujesz się tak, jakby gościły Cię w swoim domu. Jak zresztą mówiły – to jest ich drugi dom.

Plan działania

Ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest udział seniorów działających w klubie SPA Bończa (Seniorzy Preferują Aktywność – doskonała nazwa). Po przyjeździe do Bończy plan był taki – młodsi członkowie szkółki zabierają dzieci, a my zostajemy z seniorkami i uczymy się od nich jak przygotować potrawy regionalne.

Po dzieci przyjechał traktor. Ciągnął za sobą wykonaną przez członków szkółki łódkę, do której miały wsiąść i w niej jechać dzieci. Ależ to była zabawa. Wielkie brawa za kreatywność. Dzieciaki pojechały szukać jabłkowych skarbów, a my zostałyśmy ze wspaniałymi seniorkami z Bończy.

szkółka owocowa w Bończy

Bończa

szkółka owocowa w Bończy

Szkółka Owocowa Bończa

Gotowanie

Razem z seniorkami przyrządzałyśmy szare kluski, które uwielbiam. W trakcie przygotowań omówiłyśmy mnóstwo ciekawych tematów. Panie są wspaniałe i mają świetne poczucie humoru. Szare kluski jadłyśmy potem oczywiście z okrasą. To jest jedno z tych dań, które mogłabym jeść bez poczucia, że się najadłam. Bomba kaloryczna, którą kocham.

Szkółka Owocowa w Bończy

Gotujemy z seniorkami

Szkółka Owocowa w Bończy

Cudowne seniorki

Szkółka Owocowa w Bończy

Wspólne gotowanie

Szkółka Owocowa w Bończy

Kluski gotowe do gotowania

Szkółka Owocowa w Bończy

Szare kluski z okrasą

Przepis na boskie racuchy autorstwa Pani Małgorzaty Czerwińskiej

Przygotowywałyśmy także racuchy, jak się okazało – najpyszniejsze jakie kiedykolwiek w życiu jadłam. Niesamowicie pyszne. Za zgodą autorki Pani Małgorzaty Czerwińskiej z Bończy, dzielę się z Wami tym przepisem.

Szkółka Owocowa w Bończy

Przepis na racuchy

Jak widzicie w przepisie napisane jest, żeby dodać aromat, a w składnikach go nie ma. Otóż Pani Małgosia dodaje mieszankę zapachów: arakowego i pomarańczowego, z przewaga arakowego. Ilośc “na oko” i “na czuja” 🙂

Szkółka Owocowa w Bończy

Boskie racuchy

To był piękny dzień pełen cudownych rozmów i wzruszeń zakończony pyszną wyżerką 🙂 Bardzo mnie cieszy, że są takie społeczności, ludzie, którym się chce, którzy się wspierają i działają razem. Wielkie brawa dla wszystkich mądrych i pewnych siebie kobiet z Bończy – tych młodszych i tych starszych. Jesteście wspaniałe, a ja mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

Szkółka Owocowa w Bończy

Wzruszające fotografie na ścianach w świetlicy

Szkółka Owocowa w Bończy

Dzieci szczęśliwe w szkółce

Szkółka Owocowa w Bończy

Wspólne zdjęcie

Tutaj przeczytacie o dwóch pierwszych dniach weekendu z Wareckim Szlakiem Jabłkowym. Miałam zaszczyt zwiedzać szlak dzięki Stowarzyszeniu W.A.R.K.A oraz Sieci dziedzictwa kulinarnego Mazowsze.

Podsumowanie
recipe image
Przepis na
Szkółka Owocowa Bończa i boskie racuchy
Dodano
Czas przygotowania
Czas gotowania
Całkowity czas
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)


Kukurydziane placki z cukinii

Cukinia to bardzo wdzięczne warzywo i bardzo często przyrządzam z nią placki w przeróżnych kombinacjach. Tym razem po raz kolejny nie chciałam używać mąki pszennej i przygotowałam placuszki bezglutenowe. Kukurydziane placki z cukinii, które prezentuję Wam w tym wpisie są delikatne i puszyste dzięki kefirowi, który jest jednym ze składników ciasta. Placuszki doprawiłam także dużą […]

Placki pieczarkowe

Zostałam niedawno zaproszona do wzięcia udziału w bardzo ciekawym zadaniu. Otóż razem z Julitą (Wrząca Kuchnia) oraz Jolą (Przepisy Joli) miałyśmy uczestniczyć w wywiadzie, wymienić nasze doświadczenia i podzielić się wiedzą na temat pieczarek. Zadaniem było także przygotowanie przez każdą z nas przepisu z wykorzystaniem tego popularnego w Polsce grzyba. Przygotowałam placki pieczarkowe – niezwykle […]This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot