Po raz kolejny biorę udział w akcji „Zboże smakuje i inspiruje” i w tym wpisie przygotowałam dla Was przepis z użyciem kaszy. Uwielbiam jeść kasze. Kasza jęczmienna, kasza gryczana, kasza jaglana, kasza orkiszowa, kasza manna, kasza kukurydziana oraz kuskus zawierają cenne składniki odżywcze. Mogą być dodatkiem w daniu głównym, sałatce albo np. kluczowym składnikiem w potrawie, którą potocznie nazywamy „kaszotto”. Warto dodać kasze do swojej codziennej diety. Dania z nich przygotowane są niesamowicie sycące, smaczne, a do tego bardzo łatwe w przygotowaniu. Oprócz walorów smakowych warto wiedzieć jakie są ich wartości odżywcze. 100 g ugotowanej kaszy pokrywa prawie w 100% nasze całodzienne zapotrzebowanie na węglowodany. Kasze są źródłem potasu, żelaza, magnezu, wapnia oraz miedzi. W mojej potrawie wykorzystałam kaszę orkiszową i jęczmienną drobną. Zawierają one duże ilości błonnika i białka, są doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Kasza orkiszowa i jęczmienna mają bardzo fajną strukturę. Lubię ich maleńkie, delikatne ziarenka. Zapraszam na placuszki z kaszy jęczmiennej i orkiszowej z bobem.
Przygotowałam przepis, który okazał się strzałem w dziesiątkę dla moich bliskich. Placuszki z kaszy orkiszowej, jęczmiennej i bobu z nasionami chia oprócz tego, że są bardzo wartościowe to mają naprawdę wyjątkowy smak. Z gęstym jogurtem, orzechami laskowymi i owocami granatu komponują się doskonale. Zapraszam serdecznie do wypróbowania przepisu na placuszki z kasz i bobu.
Placuszki z kaszy jęczmiennej i orkiszowej z bobem
Przyrządzenie:
Kaszę orkiszową i jęczmienną ugotuj na sypko, w osolonym wrzątku, wedle instrukcji na opakowaniu. Przeważnie zajmuje to około 10-15 minut. Odcedź i przełóż do miski do ostygnięcia.
Bób zmiksuj blenderem. Przełóż do ostygniętej kaszy. Dolej oliwę z oliwek z cytryną. Dodaj jajko, nasiona chia, skórkę startą z cytryny oraz posiekany ząbek czosnku. Dopraw całość solą i pieprzem cayenne wedle uznania. Wymieszaj dokładnie i odstaw na 10 minut, aby nasiona chia lekko napęczniały. Raz jeszcze wymieszaj całość.
Orzechy laskowe pokrusz na mniejsze kawałeczki i upraż na suchej patelni. Odstaw na bok.
Listki mięty pokrój w paseczki.
Na drugiej patelni rozgrzej olej kokosowy. Łyżką nakładaj porcje placuszków i smaż je z dwóch stron, aby były rumiane. Delikatnie je przekładaj, aby się nie rozpadły.
Na talerzach układaj placuszki. Na nich połóż porcje gęstego jogurtu naturalnego. Posyp orzechami laskowymi, owocami granatu, paseczkami mięty i pieprzem cayenne.
Smacznego
„Organizatorem Programu „Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie II” jest Krajowa Federacja Producentów Zbóż. Program finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych”