Makrela pieczona

Może po Świętach ryby Wam się nie znudziły albo macie postanowienie noworoczne, aby jeść ich więcej. Makrela pieczona z karczochami, kaparami i pomidorkami cherry to moja propozycja w związku z udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Niezwykle lekkie, zdrowe i pożywne danie.

Makrela

Makrela to gatunek silnej, szybko płynącej ryby pelagicznej występującej w wodach północnego Atlantyku od Północnej Norwegii i Islandii po Zachodnią Afrykę i Wyspy Azorskie. Występuje również w Morzu Północnym, zachodnim Bałtyku, Morzu śródziemnym i Czarnym.

Wędruje dużymi stadami, często tuż pod powierzchnią wody. Potrafi pokonać dystans nawet 500 km. W miesiącach zimowych przemieszcza się w głębsze rejony wody. Ponieważ nie posiada pęcherza pławnego, pozostaje w bezustannym ruchu.

Jest jednym z ważniejszych gatunków poławianych przemysłowo. Ceniona przez konsumentów w postaci wędzonej, ale jest równie ciekawą i smaczną propozycją jest podanie jej w postaci grillowanej tuszy.

Perłowo – białe mięso makreli jest doskonałym źródłem białka, w tym egzogennych aminokwasów takich jak lizyna czy izoleucyna. Jest rybą tłustą, bogatą w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które regulują poziom trójglicerydów we krwi, poprawiają ukrwienie i sprężystość naczyń krwionośnych. Występujące w mięsie witaminy A oraz D, zapobiegają stanom zapalnym, poprawiają samopoczucie, pomagają wbudowywać fosfor i wapń w kościec, oraz mają pozytywny wpływ na skórę i wzrok.

Makrela jest również doskonałym źródłem fosforu, potasu, ale także selenu, który chroni nas przed wolnymi rodnikami.

Z żywieniowego punktu widzenia najlepszym wyborem jest świeża makrela, gdyż posiada najwięcej wartości odżywczych, witamin i minerałów. Jeżeli przygotujemy ją na parze lub w piekarniku bez dodatku oleju, to stanowić będzie zdrowy i niskokaloryczny posiłek.

Naturalnie Bałtyckie
Makrela pieczona

Makrela pieczona

Przyrządzenie:

Świeże makrele wypatrosz i odetnij głowy. Umyj zimną wodą i susz ręcznikiem papierowym. Natnij je z obu stron w krzyżyki. Posyp solą i mielonym czarnym pieprzem.

Nastaw piekarnik na 190 stopni z funkcją grzania góra – dół.

Ryby połóż do naczynia żaroodpornego. Obok poukładaj przekrojone na pół serca karczochów z oliwy i pomidorki. Całość posyp karczochami i polej oliwą z karczochów. Połóż plasterki cytryny.

Wstaw naczynie do piekarnika i piecz ryby przez około 20 minut, w zależności od wielkości ryb. Jak będą gotowe wyjmij naczynie z piekarnika i posyp ryby posiekaną natką pietruszki.

Podawaj od razu gorące.

Smacznego!

Makrela pieczona
Makrela pieczona

Więcej moich przepisów z rybami dla Naturalnie Bałtyckie:

Naturalnie Bałtyckie
Naturalnie Bałtyckie