Śledziowa pasta pikantna

Według kalendarza świąt nietypowych 16 stycznia, czyli dzisiaj, mamy Dzień pikantnych potraw.
„..to święto wyczekiwane przez amatorów pikantnych potraw. W tym dniu z pewnością nie powinni oni żałować w kuchni czosnku, chilli, tabasko czy pieprzu..”
W związku z tym w mojej kuchni nie zabrakło przepisu na coś pikantnego. Śledziowa pasta na kromkach świeżego chleba to idealny pomysł na karnawałowe przekąski.

Śledź – najpopularniejsza ryba w Polsce

Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane za rarytas większy niż kawior czy homary – mawiał Bismarck. Wzięliśmy to sobie do serca: śledź w Polsce jest najpopularniejszą rybą.

W naszych domach króluje nie tylko na wigilijnych stołach lub w dni postne. Zajadamy się śledziami również na co dzień, statystycznie na osobę spożywamy rocznie ponad 2 kg. Są zdrowe i pełne wartości odżywczych, a przy tym w najmniejszym stopniu zagrożone zanieczyszczeniem metalami ciężkimi. Śledzie to ryby pelagiczne, zamieszkują w morzu strefę z dala od dna morskiego oraz brzegów.

Śledzie zaliczamy do ryb tłustych, nie są jednak bardzo kaloryczne – w 100 g są tylko 162 kcal. Mogą więc je jeść osoby, które dbają o linię, bo obecne w tych rybach składniki pomagają spalać tłuszcz i ułatwiają przemianę materii. Śledzie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki temu korzystnie wpływają na pracę serca, pamięć i naszą odporność. Szczególnie bogate są w kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wpływa on na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Śledzie zawierają również duże ilości witamin A i E, zwanych witaminami młodości. Dostarczają ponadto witaminy D, która jest istotna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pozwala cieszyć się dobrą pamięcią i pozytywnym nastrojem. Śledzie są również bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych – potasu, żelaza, jodu, cynku, fosforu i miedzi.

Jedzmy śledzie, bo jak mówi popularne w Holandii przysłowie: ”Śledź w domu – lekarz niepotrzebny”.

śledziowa pasta
Śledziowa pasta pikantna do kanapek

Śledziowa pasta pikantna do kanapek

Przyrządzenie:

Z płatów śledziowych zdejmij skórę i usmaż mięso ryby na rozgrzanym maśle klarowanym. Ostudź i zmiel w maszynce do mięsa razem z serem białym. W misce wymieszaj ser z rybą, posiekane ogórki kiszone i posiekaną cebulę, pastę węgierską i koperek. Całość dopraw solą i pieprzem. Pastę jedz na pysznym pieczywie.
Smacznego bardzo!

Kanapki z pikantną pastą śledziową

Przepis ten powstał w związku z moim uczestnictwem w projekcie Naturalnie Bałtyckie.

Więcej:

https://naturalniebaltyckie.pl

https://www.facebook.com/naturalniebaltyckie

https://www.instagram.com/naturalniebaltyckie/?hl=pl

Naturalnie Bałtyckie