Ravioli z łososiem bałtyckim

Mikołajki już jutro. W prezencie dla swoich bliskich i siebie przygotujcie z tej okazji wyjątkową kolację. Proponuję ravioli z łososiem bałtyckim i serkiem mascarpone z ziołami, polane palonym masłem z prażonymi orzechami włoskimi. Zapewne będzie to idealna okazja do spędzenia wspólnego czasu. To również zdrowe i pyszne danie dla dzieci – z przyjemnością patrzę jak moje zajadają się tymi pierożkami. Właśnie ze względu na moje dzieci połowa ravioli z łososiem ma w nadzieniu koperek, a połowa szczypiorek. Staś nie zje z koperkiem, a dziewczynki nie zjedzą ze szczypiorkiem. Trzeba przecież każdemu dogodzić 🙂

Naturalnie Bałtyckie
Ravioli z łososiem bałtyckim

Łosoś bałtycki

Jeden z najbardziej pożądanych gatunków ryb. Łosoś jest rybą drapieżną, dwuśrodowiskową (anadromiczną). Żyje w wodach czystych o wartkim nurcie. Tarło odbywa w rzekach, gdzie młode pozostają od roku do 3 lat. Roczny narybek charakteryzuje się widocznymi plamami po bokach ciała w ilości 8–13. W trzecim roku życia jako smolty (srebrzyste ubarwienie ciała bez jakichkolwiek plam) spływają do morza, by tam intensywnie żerować, osiągając długość do 150 cm i masę do 39 kg.

Mięso łososia jest ścisłe, tłuste, soczyste, pomarańczoworóżowe, ma wyrazisty smak, jest mało ościste. Przyrządza się je w piekarniku, na patelni, smaży, piecze, je na surowo.

Pierożki ravioli z łososiem bałtyckim

Przyrządzenie:

Na początek przygotuj ciasto. Na stolnicę przesiej mąkę i w środku zrób wgłębienie. Wbij jajka i dodaj żółtko oraz sól. Całość dokładnie zagnieć i zawiń w folię spożywczą. Schowaj do lodówki na czas przygotowania reszty składników.

Na patelni rozgrzej masło klarowane i dodaj mięso z fileta z łososia. Posól i posyp świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Smaż przez około 10 – 15 minut tak, aby mięso się usmażyło i rozpadło na małe kawałeczki. Jak będzie gotowe, przełóż do innego naczynia, aby wystygło.

Przygotuj palone masło. Do garnuszka włóż kostkę masła i podgrzewaj na średnim ogniu. Po tym jak się roztopi, a następnie zacznie się pienić, delikatnie mieszaj. Musisz obserwować zmieniający się kolor cieczy. Jak zobaczysz małe brązowe kropki to czas, żeby wyłączyć gaz i przelać masło do innego naczynia. Nie chcemy, żeby się dłużej podgrzewało, bo może się spalić. Nasze masło ma być palone, nie spalone. Powinno pięknie orzechowo pachnieć. Odstaw na bok.

Orzechy włoskie pokrusz rękami i upraż na suchej patelni. Również odstaw na bok.

Do wystygniętego łososia dodaj skórkę startą z cytryny i serek mascarpone. Dokładnie wymieszaj i ewentualnie dopraw solą i pieprzem. Podziel na pół – do jednej masy dodaj posiekany szczypior, a do drugiej posiekany koper. Wymieszaj oczywiście obie masy dokładnie i odstaw na bok.

Ciasto wyjmij z lodówki. Kawałki ciasta rozwałkowuj na dość cienkie płaty. Łyżeczką układaj porcje farszu i przykrywaj drugim płatem. Do łączenia ciasta przy przygotowywaniu ravioli najlepiej sprawdza się radełko. Pamiętaj też, żeby tak zaklejać ravioli, aby w środku razem z farszem nie było powietrza.

Ravioli z łososiem gotuj w osolonym wrzątku jeszcze 3 minuty po wypłynięciu na wierzch.

Ugotowane ravioli wyjmuj łyżką cedzakową na ręcznik papierowy. Pierożki układaj na talerzach i polej masłem palonym (możliwe, że masło musisz już podgrzać). Na górze posyp orzechami włoskimi. Podawaj gorące od razu.

Smacznego

Naturalnie Bałtyckie
Ravioli z łososiem bałtyckim
Naturalnie Bałtyckie
Ravioli z łososiem bałtyckim
Ravioli z łososiem bałtyckim

Przepis ten powstał w związku z moim udziałem w projekcie Naturalnie Bałtyckie. Informacje na temat łososia bałtyckiego, które przeczytaliście w tym wpisie, zaczerpnęłam dzięki uprzejmości organizatorów projektu. Więcej dowiecie się tutaj, na FB Naturalnie Bałtyckie oraz IG Naturalnie Bałtyckie.

Naturalnie Bałtyckie

#naturalniebałtyckie

na ciasto:

 • 300 g włoskiej mąki pszennej typ 00
 • 3 średniej wielkości jajka
 • 1 żółtko
 • szczypta soli

farsz:

 • duży filet łososia bałtyckiego – mój po zdjęciu skóry ważył 750 g
 • 350 g serka mascarpone
 • skórka starta z 1,5 sparzonej wrzątkiem cytryny
 • posiekany szczypior i posiekany koper – połowę ravioli robię z masą ze szczypiorkiem i drugą połowę z masą z koperkiem
 • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
 • orzechy włoskie do podania
 • duża łyżka masła klarowanego do smażenia

masło palone:

 • 1 kostka masła o zawartości minimum 82% tłuszczu