Restauracja Grand Signature w Krakowie

Na początku roku razem z Julitą (Wrząca Kuchnia) wybrałyśmy się na kulinarny weekend do Krakowa. Jednym z odwiedzonych przez nas miejsc była restauracja Signature w Grand Hotelu. O niej właśnie napiszę w tym poście.

restauracja Grand Signature
Restauracja Grand Signature w Grand Hotel w Krakowie

Restauracja Grand Signature w Krakowie

Grand Signature znajduje się w jednym z najstarszych hoteli w Krakowie – Grand Hotel, który powstał w 1887 roku. Zasłynęła wyśmienitą kuchnią cenioną przez arystokrację i ziemiaństwo licznie zjeżdżające do hotelu, jak również elitę intelektualną Krakowa. Wśród jej miłośników znaleźli się między innymi światowej sławy pisarze: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Stefan Żeromski czy Joseph Conrad.

Obecnie szefem kuchni restauracji jest Tomasz Smoczyk, który tworzy nowoczesne kompozycje, bazujące na lokalnych produktach i współczesnych trendach żywieniowych. Nawiązuje do bogatej tradycji tego miejsca poprzez wykorzystanie starych receptur, jak choćby w przypadku podawanej od ponad 100 lat maczanki po krakowsku, galicyjskiego śledzika na grzance czy żurku na maślance. W menu każda potrawa złożona jest z wyjątkowych polskich składników. Ravioli z bundzem podany jest z sosem ze świeżego masła z krowy rasy polskiej, w daniu z kaczą nogą zagościła suska sechlońska, kurczak jest kukurydziany, a pstrąg małopolski. Widać szacunek do polskich produktów, co bardzo doceniam.

Kolacja w restauracji Grand Signature

Kolację rozpoczęło amuse bouche – chrupiący kawałek cieniutkiego pieczywa z szynką dojrzewającą i parmezanem.

Następnie podano nam ravioli z wędzonym bundzem, dynią, szałwią, marynowaną cebulą, sosem ze świeżego masła z krowy rasy polskiej. Tomasz Smoczyk swoje doświadczenie zdobywał również we Włoszech, co bez trudu można wyczuć w idealnie przygotowanym cieście do ravioli. Fajne połączenie smaków, całość podkręcona marynowaną cebulą. Bardzo dobrze to wszystko razem zagrało.

restauracja Grand Signature
Amuse bouche
restauracja Grand Signature
Ravioli z wędzonym bundzem, dynia, szałwia, marynowana cebula, sos ze świeżego masła z krowy rasy polskiej

Następny był perfekcyjnie przygotowany przegrzebek. Podany z chrupiącymi słupkami zielonego jabłka, grejpfrutem, kolendrą i gorczycą. Danie pyszne i kompletne.

restauracja Grand Signature
Przegrzebek, zielone jabłko, grejpfrut, kolendra, gorczyca

Kolejny był żurek po krakowsku – maślanka, jajko, ziemniak, kiełbasa z mlecznej jagnięciny. Obłędny! Nie pamiętam kiedy jadłam tak wspaniale przygotowany żurek. Bezsprzecznie idealny. Z Julitą miałyśmy pełną zgodę co do pyszności tej potrawy.

restauracja Grand Signature
Żurek po krakowsku, maślanka, jajko, ziemniak, kiełbasa z mlecznej jagnięciny

Schab z dzika marynowany w serwatce, mamałyga z bundzem, por, burak karmelizowany miodem spadziowym. To danie najmniej skradło moje serce, ale to ze względu na to, że nie jestem wielką fanką dziczyzny. Nie zmienia to jednak faktu, że mięso przyrządzone było w punkt.

restauracja Grand Signature
Schab z dzika marynowany w serwatce, mamałyga z bundzem, por, burak karmelizowany miodem spadziowym

Na deser szef kuchni zaserwował nam sernik krakowski z białą czekoladą i pudrem z palonej czekolady. Pyszny, delikatny i kremowy. Zdecydowanie warty spróbowania.

restauracja Grand Signature
Sernik krakowski z białą czekoladą, puder z palonej czekolady

Kolacja w Grand Signature była naprawdę pyszna i udana. Ciekawie wygląda menu skomponowane przez szefa kuchni, najchętniej spróbowałabym wszystkich dań z karty. Jak na razie, z tego co miałam przyjemność kosztować, żurek po krakowsku jest moim faworytem. Jak będziecie w Krakowie to koniecznie idźcie go spróbować.

Grand Hotel w Krakowie

Jak pisałam wyżej, restauracja Grand Signature znajduje się w krakowskim Grand Hotelu prawie przy samym rynku. Przy okazji pobytu w hotelu zwiedziłyśmy jego wnętrza. Robią niesamowite wrażenie! Przepiękna sala lustrzana, w której teraz odbywają się większe wydarzenia. Szkoda, bo z największą przyjemnością spędziłabym w niej wieczór podczas romantycznej kolacji. Obejrzałyśmy z Julitą także pokoje i apartamenty. W hotelu czuć ducha historii i na pewno podczas planowania wizyty w Krakowie warto pomyśleć właśnie o tym miejscu.

GRAND HOTEL *****

PL: 31-014, KRAKÓW UL. SŁAWKOWSKA 5/7
TEL: (+48) 12 424 08 00, FAX: (+48) 12 421 83 60 HOTEL@GRAND.PL

restauracja Grand Signature
Sala lustrzana
restauracja Grand Signature
Sala lustrzana z góry
restauracja Grand Signature
Mniejsza salka przy sali lustrzanej
restauracja Grand Signature
Sala bankietowa
restauracja Grand Signature
Sala klubowa
restauracja Grand Signature
Apartament marmurowy
restauracja Grand Signature
Apartament marmurowy
restauracja Grand Signature
Aż chce się robić wszędzie zdjęcia