Czy Twoja rodzina tak jak moja uwielbia gołąbki? Wszyscy zawsze zajadamy się ze smakiem jak są na obiad. Pyszne tradycyjne przygotowuje mój tata i moja babcia. Kilka razy przyrządzałam w różnych kombinacjach, z różnymi składnikami. Tym razem pomyślałam, że zrobię gołąbki ze szpinakiem, kaszą orkiszową, mięsem wołowym i kurkami. Podałam je zawinięte w liście kapusty włoskiej i polane sosem z letnich pomidorów.
Szpinak w liściach użyłam mrożony. Jak wiecie, zimą nie ma szans na świeżo zerwany szpinak. Co prawda można kupić paczkowany, w folii, ale to nie to samo co świeżutki oraz właśnie także mrożony. Czy wiedzieliście, że mrożonki mają najbardziej zbliżoną do świeżych produktów wartość odżywczą? Zamrażanie w największym stopniu zapobiega stratom witamin w żywności. i tak np. w 100 g świeżo zerwanego szpinaku jest 17 mg witaminy C, w 100 g świeżego szpinaku po dwóch dniach zostaje 4,1 mg witaminy C, a w 100 g szybko zamrożonego szpinaku jest aż 14,6 mg witaminy C.
Mrożenie nie wymaga używania substancji konserwujących. Nie wolno dodawać również aromatów, polepszaczy smaku ani barwników (bardziej intensywny kolor mrożonego brokuła w porównaniu ze świeżym wynika z tego, że został zblanszowany – poddany działaniu gorącej pary wodnej i schłodzeniu przez kilka minut) przed zamrożeniem. Blanszowanie eliminuje rozwój bakterii i hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za „psucie się” warzyw, w naturalny sposób utrwala barwę warzyw.
Zawsze mam w lodówce ulubione mrożonki, żeby móc szybko i w prosty sposób przygotować jakieś danie. Jest to szpinak, groszek zielony, bób (kocham!) i fasolka szparagowa oraz owoce – truskawki i maliny do przygotowania pysznych koktajli i musów.
W tym przepisie do sosu użyłam pomidory, które pod koniec lata przygotowałam w ilościach hurtowych tak, żeby mieć na całą zimę. Świeże i słodkie pomidory smażyłam bez pestek razem z czosnkiem i bazylią i ugotowane przekładałam do słoików. Do sosu je zmiksowałam i tyle. Jeśli nie posiadasz przetworów własnych kup całe pomidory w puszce. Usmaż je na maśle klarowanym. Dopraw czosnkiem, listkami bazylii, solą i pieprzem i smaż przez 15 minut. Po tym czasie zmiksuj. Możesz dodać trochę śmietany.
Gołąbki ze szpinakiem
Przyrządzenie:
Liście kapusty umyj zimną wodą potem zblanszuj we wrzątku. Odłóż na bok.
1 łyżkę masła klarowanego rozgrzej na patelni. Dodaj zmielone mięso, dopraw solą i pieprzem i smaż, aż będzie delikatnie rumiane. Odstaw do ostygnięcia.
Ugotuj kaszę orkiszową wedle instrukcji na opakowaniu.
Pół łyżki masła rozgrzej na drugiej patelni. Dodaj posiekane ząbki czosnku i smaż chwilę mieszając. Dodaj zamrożone liście szpinaku. Dopraw solą i smaż szpinak przez około 12 minut. Także odstaw do ostygnięcia.
Drugie pół łyżki masła rozgrzej na patelni i wrzuć zamrożone kurki. Dopraw solą i pieprzem i smaż przez około 10 minut, aż będą gorące.
W misce połącz ze sobą wszystkie ostygnięte składniki: mięso, kurki, szpinak i kaszę orkiszową. Dopraw całość solą i pieprzem.
Powstały farsz układaj na liściach kapusty włoskiej i zawiń gołąbki. Przełóż je do szerokiej głębokiej patelni lub garnka. Zalej sosem pomidorowym i gotuj na małym ogniu aż kapusta będzie miękka. Potrwa to około 1 godzinę.
Gołąbki ze szpinakiem podawaj gorące polane sosem pomidorowym.
Smacznego
*wpis powstał we współpracy z Hortex