Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku. Pierwsze spotkanie

Na początku tego roku wraz z Julitą (Wrząca Kuchnia) rozpoczęłyśmy współpracę z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uruchomiliśmy projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku. 21 kwietnia odbyło się pierwsze z ośmiu spotkań, które zaplanowaliśmy w tym roku. Na początku jednak przeczytajcie o samym projekcie, a co robiliśmy w miniony piątek dowiecie się na koniec tego wpisu.

Projekt Smaki Wisły
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku – o co w tym chodzi?

Smaki Wisły. Cztery Pory Roku to nowa propozycja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie skierowana do blogerów, szefów kuchni oraz dziennikarzy kulinarnych. Podczas ośmiu spotkań odbywających się od wiosny do zimy zaangażowane w program osoby będą w innowacyjny i twórczy sposób podchodzić do ochrony polskiego dziedzictwa niematerialnego. Przyjęte założenia wynikają z misji muzeum, której elementem jest m.in. rekonstrukcja historyczna i rozwijanie badań naukowych, a także popularyzacja ich wyników podczas spotkań z publicznością w muzeum i za pośrednictwem strony internetowej.

Projekt Smaki Wisły obejmuje trzy obszary

Przede wszystkim chcemy pokazać znaczenie Wisły, jej unikalnych zasobów i historii, oraz jej powiązania z Warszawą, a w szczególności z Wilanowem. Punktem odniesienia dla prezentacji zróżnicowania i uniwersalności zasobów wiślanych jest polska tradycja kulinarna. Sztuka kulinarna stanowi bardzo ważny i niestety wciąż niedoceniany element dziedzictwa kulturowego. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od kilku lat z powodzeniem i zgodnie z misją instytucji rozwijany jest program historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Muzeum wydało drukiem pierwsze polskie książki kucharskie, prezentując je w serii Monumenta Poloniae Culinaria. Prowadzone są także pokazy i atrakcyjne warsztaty historycznej rekonstrukcji kulinarnej.

Drugim obszarem, którym zajmiemy się w trakcie realizacji projektu, są zmiany pór roku i rytm, jaki nadawały one życiu mieszkańców Warszawy w okresach historycznych.

Trzeci wymiar to pragnienie stworzenia wyjątkowej, otwartej przestrzeni miejskiej, która będzie nawiązywać do tradycji założenia wilanowskiego, czyli do historycznych ogrodów warzywnych i fruktyfikujących, oraz do współczesnej idei otwartych ogrodów społecznych funkcjonujących jako miejsca spotkań, wymiany myśli i wiedzy. W ramach projektu przewidziano spotkania tematyczne, związane ściśle ze zmianą pór roku.

Kto bierze udział w projekcie

Wyłoniliśmy grupę blogerów, szefów kuchni oraz dziennikarzy, którzy z jednej strony są podstawowymi odbiorcami programu, z drugiej zaś – twórcami projektu, jego ambasadorami. Reprezentując sam projekt, reprezentują też Warszawę w całym  kraju i poza jego granicami, ponieważ część z nich jest rozpoznawalna i znana w świecie.

Zależy nam, aby zaangażowane w program osoby nie tylko tworzyli przestrzeń do twórczej debaty o zagadnieniach związanych z poszczególnymi spotkaniami, ale także rozpowszechniali wnioski i promowali rezultaty w mediach społecznościowych i innych środkach komunikacji elektronicznej. Oprócz tego uczestnicy będą wolontarystycznie pracować w wilanowskim ogrodzie warzywnym, tworzyć rabaty warzywno – owocowe w kilku etapach – od koncepcyjnego, poprzez wybór roślin przeznaczonych do nasadzeń, do stricte praktycznych, czyli wysiewania, wysadzania, zabiegów pielęgnacyjnych i zapobiegawczych. Poszczególne spotkania i stadia rozwoju ogrodu będą dokumentowane, a wiedza i wyniki działań podejmowanych w czasie spotkań będą prezentowane na stronie internetowej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i w mediach społecznościowych.

Cel projektu

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o roślinach, metodach ich uprawy oraz o kuchni staropolskiej i znaczeniu Wisły w ujęciu historycznym oraz w kontekście społecznym. Istotne są też zapis i zachowanie wiedzy z poszczególnych etapów, jej upowszechnienie wśród warszawskiej publiczności oraz budowanie strategii integracji społecznej wokół tradycji kulinarnej. Projekt niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia identyfikacji kulinarnych tradycji Warszawy, a także podkreśli rolę rzeki Wisły – jako osi, na której znajduje się pałac wilanowski.

Pierwsze spotkanie – „Mennonici – życie w zgodzie z naturą i biegiem rzeki”

21 kwietnia odbyło się pierwsze warsztatowe spotkanie projektu „Smaki Wisły. Cztery Pory Roku.

Po przywitaniu przez gospodarzy Pałacu, Urszula Rukat poprowadziła krótki wykład „Mennonici – życie w zgodzie z naturą i biegiem rzeki”. Urszula jest etnologiem, obecnie pracuje w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zajmuje się historią wilanowskiego folwarku. Opowiedziała nam o tym kim byli mennonici, jak żyli, jak wyglądała ich kuchnia.

Potem Iza Kulińska (Smaczna Pyza) nasza słynna grzybiarka, opowiedziała nam co nieco o wyjątkowych grzybach, głównie o ukochanych smardzach. Ważna informacja – wiele osób myśli, że są pod ścisłą ochroną, a to jest błąd. „W Polsce grzyb ten do 2014 r., podlegał ochronie ścisłej, od dnia 17 października 2014 r. podlega ochronie częściowej na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r., (Dz. U. z dnia 16 października 2014 r., poz. 1408). Ochronie podlegają okazy rosnące poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni.” (Źródło Wikipedia)

projekt Smaki Wisły
Przygotowania do spotkania
projekt Smaki Wisły
Dyskusje przed spotkaniem
projekt Smaki Wisły
Z Julitą przed spotkaniem
projekt Smaki Wisły
Projekt „Smaki Wisły. Cztery Pory Roku”
projekt Smaki Wisły
Urszula Rukat opowiada o Mennonitach
projekt Smaki Wisły
Iza Kulińska i opowieści o grzybach
projekt Smaki Wisły
Grzybowe skarby od Izy

Warsztaty „Mennonici – kuchnia do odkrycia”

Zanim zaczęliśmy spólne gotowanie z Maciejem Nowickim, zostaliśmy poczęstowani zupą marchewkową z boczkiem i serem kozim. Ta oraz wszystkie potrawy, które przygotowywaliśmy podczas warsztatów inspirowane były przepisami z książki Wojciecha Marchlewskiego „Mennonici od kuchni” oraz recepturami z książki „Mennonites Cooking” z 1920 r. Druga pozycja to zbiór XVIII i XIX wiecznych przepisów bardzo często już z elementami wpływów kuchni amerykańskiej.

projekt Smaki Wisły
Zupa marchewkowa z boczkiem i serem kozim

Wspólnie z blogerami, szefami kuchni i dziennikarzami przygotowaliśmy wyjątkowe dania:

– Brazylijska zupa pomidorowa z pieprzem cayenne i kukurydzą

– Placki ziemniaczane z ziemniaków i sera koziego

– Bidgot – kwaśna czerwona kapusta z pulpetami z jesiotra i makreli

– Pierogi z burakami, twarogiem i miętą

– Wołowina na słodko – kwaśno – antrykot z dość dużym oczkiem + śliwki (suszone i mrożone), rodzynki + duża ilość octu

– Pszenica gotowana w mleku z miodem + kwaśny mus z rabarbaru + karmel z tataraku, który ma nazwę „tatarskie ziele”

projekt Cztery Pory Roku
Maciej Nowicki. Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku
projekt Smaki Wisły
Maciej Nowicki. Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku
projekt Smaki Wisły
Jesiotr
projekt Smaki Wisły
Oprawianie makreli
projekt Smaki Wisły
Gotowane owoce morza
projekt Smaki Wisły
Oliwia Bernady i Dota Szymborska
projekt Smaki Wisły
Antrykot wołowy
projekt Smaki Wisły
Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku
projekt Smaki Wisły
Skrupulatna praca Marty Pyzik
projekt Smaki Wisły
Lepienie pierogów
projekt Smaki Wisły
Dobre to! 🙂
projekt Smaki Wisły
I dobra zabawa 🙂
projekt Smaki Wisły
Szparagi <3
projekt Smaki Wisły
Grzesiek Łapanowski
projekt Smaki Wisły
Brazylijska zupa pomidorowa
projekt Smaki Wisły
Placki ziemniaczane z ziemniaków i sera koziego
projekt Smaki Wisły
Pierogi z burakami, twarogiem i miętą
projekt Smaki Wisły
Bidgot – kwaśna czerwona kapusta z pulpetami z jesiotra i makreli
projekt Smaki Wisły
Wołowina na słodko – kwaśno

Uważam, że spotkanie było niezwykle ciekawe, inspirujące i smaczne. Nie zabrakło też dobrej zabawy, co zapewne widzicie na zdjęciach. A zdjęcia w tym wpisie są autorstwa Michała (FotoMajk), oprócz zdjęcia Pałacu, które należy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W planach są równie interesujące tematy, będzie się wiele działo. Będzie dużo gotowania i odkrywania nowych „starych” smaków. Zapraszam na kolejne relacje i do Wilanowa!

projekt Smaki Wisły
Projekt Smaki Wisły. Cztery Pory Roku