Homar pieczony z masłem czosnkowym

Czy jedliście mięso homara? Jeśli tak jak ja uwielbiacie owoce morza to zapewniam Was, że pokochacie także homary! Ich smak bardzo podobny jest do największego sztosu ever – mięsa nóg kraba królewskiego. Kraba królewskiego jednak trudno dostać na polskim rynku, a homara na szczęście nie. W tym wpisie zaprezentuję Wam najprostszy przepis na przygotowanie tego skorupiaka – homar pieczony z masłem czosnkowym z natką pietruszki, chili i cytryną. W przypadku wysokojakościowych składników często najprościej oznacza najpyszniej.

Co to jest znak MSC?

W moim przepisie używam kanadyjskiego homara ze znakiem MSC. MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz 
z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już blisko 400 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce produktów z ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

Wybierając ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC

Chronisz zasoby mórz i oceanów. Blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych. Jest to obecnie jedno z największych wyzwań ekologicznych na świecie!
Chronisz ekosystemy mórz i oceanów. Ekosystemy morskie są niezwykle złożonymi systemami, 
w których wszystkie elementy współzależą od siebie. Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby 
np. wyłowić wszystkie ryby? Jak bardzo zmieniłby się cały ekosystem morski? Ryby z certyfikatem MSC pochodzą ze zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który pozostawia więcej ryb 
w morzach i oceanach, sprzyja innym zwierzętom morskim i finalnie w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski.
Chronisz wiele gatunków zwierząt zamieszkujących morza i oceany. Zrównoważone połowy minimalizując przyłów sprzyjają nie tylko populacjom dziko żyjących ryb, ale także ochronie ptaków
i ssaków morskich oraz innych zagrożonych gatunków. Przyłów to niekontrolowane i przypadkowe połowy organizmów, które nie są celem połowu. W skutek przyłowu w sieci rybackie przypadkowo łapie się wiele zwierząt, np. żółwi morskich, delfinów czy morświnów.
Masz gwarancję, że ryby te pochodzą tylko z legalnych i pewnych źródeł. Około 25% wszystkich ryb trafiających na nasze talerze pochodzi z nielegalnych źródeł. Daje to nawet 26 milionów ton ryb rocznie. Aby ukrócić ten proceder, niezbędne jest zapewnienie identyfikowalności przez podmioty działające w sektorze rybołówstwa. Identyfikowalność jest jedną z głównych zasad standardów certyfikacji MSC. System ten pozwala na śledzenie wstecz, dzięki czemu uniemożliwia wprowadzanie zagrożonych ryb i owoców morza na rynek.

homar pieczony
Homar Pieczony

Homar pieczony z masłem czosnkowym

Przyrządzenie:

Homara rozmróź w temperaturze pokojowej, umyj zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym.

Nożem przekrój homara wzdłuż – zaczynając od środka, potem między oczami i w dół. Odetnij szczypce wraz z kończynami, w których jest bardzo dużo dobrego mięsa. Nożem lub specjalnymi obcęgami odłam pancerz tak, abyś mógł położyć masło na mięsie do pieczenia. Pozbądź się wnętrzności – zielone części homara i dokładnie ponownie umyj skorupiaka zimną wodą i osusz.

Miękkie masło wymieszaj z posiekanym czosnkiem, skórką z cytryny, papryczką chili, sokiem z cytryny, posiekaną natką pietruszki, solą i pieprzem.

Kawałki homara z mięsem przełóż do naczynia żaroodpornego. Na mięsie połóż porcje masła czosnkowego. Tak przygotowanego homara wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz przez 7 minut.

homar pieczony
Homar przed upieczeniem

Tak przygotowanego homara podaj od razu, gorącego. Ja jem bez żadnych dodatków, ale fajnie będzie smakował np. ze świeżą bagietką.

Smacznego

homar pieczony
Homar pieczony z masłem czosnkowym
homar pieczony
Homar pieczony z masłem czosnkowym