Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mogę ich zjeść ogromne ilości. Po wyjeździe ziemniaczanym z Europlant i Chopin Vodka (o tej wyprawie przeczytacie tutaj), miałam między innymi zapas ziemniaków odmiany Omega. Są one idealne są na farsz do pierogów ruskich. O typach i odmianach ziemniaków natomiast możecie przeczytać tutaj.
Przygotowanie ciasta, farszu i lepienie pierogów zajmuje trochę czasu, ale zdecydowanie warto go poświęcić. Smak delikatnego ciasta, przepysznego farszu i okrasy z wędzonego boczku jest obłędny.
Pierogi ruskie z okrasą z boczku wędzonego
Przyrządzenie:
Przygotuj ciasto. Rozpuść masło i dodaj do pozostałych składników na ciasto. Zagnieć i odłóż na 30 minut przykryte wilgotną ściereczką.
Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonym wrzątku. Rozgnieć widelcem, praską bądź tłuczkiem do kartofli. Odstaw do ostygnięcia.
Cebule obierz i drobno pokrój. Na patelni rozgrzej masło klarowane i dodaj cebule. Posól i dopraw świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Smaż cebulę, aż się lekko zarumieni.
W misce wymieszaj ostygnięte ziemniaki z serem białym. Dodaj cebulę z patelni. Dopraw całość solą i dużą ilością czarnego pieprzu. Farsz dokładnie wymieszaj widelcem.
Ciasto rozwałkuj cienko (ja do rozwałkowania używam maszynki do makaronu), szklanką wykrawaj koła. Nakładaj porcje farszu i lep pierogi. Aby łatwiej zlepić ciasto, delikatnie posmaruj brzegi zwilżonym wodą palcem. Układaj na desce oprószonej mąką. Pierogi gotuj w osolonym wrzątku. Wyjmij łyżką cedzakową 3 minuty po wypłynięciu na wierzch.
Przygotuj okrasę. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Boczek także pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej łyżeczkę masła klarowanego. Dodaj boczek i smaż około 5 minut. Wrzuć cebulę. Dopraw solą i pieprzem. Smaż, aż boczek i cebulka się zarumienią.
Pierogi podawaj gorące z okrasą z boczku wędzonego i cebulki.