Ramen z polikami wołowymi
Jak to się stało, że w moim blogu nie zamieszkał do tej pory przepis na ramen? Nie mam pojęcia i w tym wpisie się poprawiam. Ramen to japońska zupa na bulionie z makaronem i różnymi dodatkami. „Japońskie słowo „ramen” pochodzi od chińskiego „lāmiàn” (拉麺), oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej, spożywanego w Chinach” (źródło Wikipedia).
Moja wersja ramenu
W mojej wersji używam jednak makaronu ryżowego, a głównym składnikiem będą poliki wołowe. Bulion ugotowałam na szpondrze wołowym i pieczonych warzywach. Poliki wołowe marynowałam przez noc, potem usmażyłam z dwóch stron na złocisty kolor i także gotowałam w bulionie. Dodatki to oczywiście szeroki makaron ryżowy i jajko gotowane na pół twardo. W tej propozycji dodałam także kapustę pak choi i brązowe grzybki shimeji. Grzybki shimeji są bardzo popularne w Azji ponieważ mają smak umami, po ugotowaniu (nie jemy ich na surowo) wyczuwa się orzechy i masło. Dodatkowo są źródłem błonnika, a ich spożywanie przyspiesza metabolizm. Idealne w trakcie diety odchudzającej. Ramen według mnie musi być słodki, kwaśny i ostry. Słodycz dostał od pieczonych warzyw, kwaśność od soku z cytryny i limonki, a ostrość od piekielnie ostrych małych papryczek chilli. Dodaję je na koniec, oddzielnie na talerz, bo nie każdy lubi tak ostre potrawy jak ja. Do talerza także obowiązkowo duża ilość porwanych w rękach listków kolendry i mamy ramen doskonały!
Ramen z polikami wołowymi
Przyrządzenie:
Poliki wołowe umyj zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Zamarynuj w sosie Worcestershire i sosie sojowym. Wstaw do lodówki na noc.
Poliki wołowe wyjmij z lodówki i osusz. Nie wylewaj marynaty. Obierz i umyj warzywa. Osusz ręcznikiem papierowym i przełóż do naczynia żaroodpornego. Cebule przekrój na połówki, a imbir w plasterki i dodaj do warzyw. Oliwę z oliwek wymieszaj z sosem teriyaki i wymieszaj z warzywami. Naczynie z warzywami wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 30 minut. 10 minut przed końcem pieczenia dodaj całą główkę czosnku.
Do dużego garnka włóż umyty zimną wodą szponder wołowy. Dodaj liście laurowe, ziarna czarnego pieprzu i ziele angielskie. Dodaj także upieczone warzywa wraz z marynatą oraz przekrojoną w poprzek główkę czosnku.
Poliki wołowe usmaż na rozgrzanym maśle klarowanym, z obu stron na kolor złocisty. Poliki przełóż do garnka z gotującym się bulionem. Wlej także marynatę z polików wołowych. Doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, przykryj garnek i gotuj wywar na średnim ogniu przez 3 – 4 godziny.
Bulion dopraw sosem sojowym, sokiem z cytryny i limonki i ewentualnie solą.
Grzybki shimeji odetnij od ich nasady. Przełóż na metalowe sitko i włóż w ten sposób do gotującego się bulionu na 10 minut. Odcedź i przełóż do miseczki.
Kapustę pak choi umyj i odetnij białą twardą końcówkę. Delikatnie porwij na mniejsze części i włóż do gotującego się bulionu na metalowym sitku tak jak grzybki. Gotuj przez 3 minuty i odcedź.
Jajka ugotuj na półtwardo i zalej zimną wodą. Obierz i pokrój na połówki.
Dymkę i papryczki chilli pokrój na mniejsze kawałeczki.
Makaron ryżowy przygotuj wedle instrukcji na opakowaniu i odcedź.
Listki kolendry delikatnie posiekaj albo porwij rękami.
Do miseczek włóż makaron ryżowy. Na nim połóż połówki jajek, kapustę pak choi, grzybki shimeji i mięso polików wołowych. Wlej bulion. Dodaj dymkę, chilli (wedle uznania) i posyp listkami kolendry. Ramen gotowy! 🙂
smacznego