Kule z fasoli wrzawskiej
Moi kochani, wróciłam już do domu, pożegnałam się z ukochaną Barceloną i zabieram się do pracy. Najpierw jednak muszę Wam ogromnie podziękować, bo dzięki Waszym głosom, wygrałam pierwszy etap konkursu z Poland at EXPO i w październiku lecę do Mediolanu! DZIĘKUJĘ BARDZO Przyznaję, że wiedziałam, że mogę na Was liczyć, bo nigdy mnie nie zawiedliście, ale tym razem przeszliście moje oczekiwania. To było wspaniałe, jesteście najlepszymi czytelnikami, lepszych nie mogłam sobie wymarzyć!
Teraz trwa drugi etap konkursu. Spójrzcie proszę na te wszystkie pyszne przepisy. Miło bardzo, bo mój także spodobał się jurorom. Ja już teraz o głosy nie walczę, ale może zechcecie na kogoś zagłosować?
W tym poście zapraszam na przepis na kule z fasoli wrzawskiej – moja propozycja do konkursu w drugim etapie – zupa lub przystawka. Warto przyjrzeć się tej potrawie, bo jest naprawdę wyjątkowa.
Kule z fasoli wrzawskiej
Sposób przygotowania:
Fasolę „Wrzawską” zalej zimną wodą i odstaw na noc.
Drugiego dnia gotuj fasolę w osolonej wodzie przez 1 godzinę, aż będzie miękka.
Podgrzybki suszone zalej wrzątkiem tak, aby przykryć grzyby i odstaw na godzinę.
Fasolę odcedź i odstaw do ostudzenia. Dodaj jajko i blenderem zmiksuj całość na puree. Dodaj mąkę pszenną, posiekane oregano, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw.
Posiekaj suskę sechlońską. Wymieszaj z powidłami śliwkowymi.
Na lekko oprószoną mąką dłoń połóż dużą łyżkę masy z fasoli. Zrób wgłębienie. Włóż porcję sera wielkopolskiego i wymieszanej suski sechlońskiej z powidłami. Przykryj masą fasolową i rękami uformuj kulę. Każdą kulę obtocz w bułce tartej i odłóż na drewnianą deskę.
Cebulę szalotkę posiekaj. Zeszklij na rozgrzanym maśle klarowanym i dodaj oczyszczone kurki. Smaż mieszając przez 6 minut. Dopraw solą i pieprzem. Wlej dwójniak i smaż, aż prawie w całości wyparuje i skarmelizuje kurki. Kurki i grzyby suszone wraz z wodą wlej do garnuszka, doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i podgrzewaj razem około 10 minut. Zdejmij z ognia i zmiksuj sos blenderem. Ewentualnie dopraw solą i pieprzem.
Fasolowe kulki smaż w głębokim oleju rozgrzanym do 190 stopni, przez około 5 – 8 minut, aż będą rumiane z każdej strony. Przełóż na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z tłuszczu.
Kulki fasolowe podawaj od razu z gorącym sosem grzybowym.
Smacznego