Akademia Smaku Siemens – Kawa: Świat w filiżance

W miniony piątek miałam ogromny zaszczyt po raz kolejny brać udział w warsztatach Akademii Smaku Siemens. Zaproszonie dostałam dzięki uprzejmości portalu gotujmy.pl. Tematem spotkania była kawa. Lekcję „Kawa: Świat w filiżance” poprowadził Marcin „Makiato” Wójciak.

Warsztaty rozpoczęliśmy od spróbowania Cascary, czyli naparu z suszonych owoców kawowca. W ten sposób dowiedzieliśmy się skąd bierze się smak kawy i jak różne aromaty można w niej wyczuć – podobnie jak w winie.

Razem z kucharzami z Sowa Przyjaciele – Konradem Birkiem i Robertem Wojnarowskim przygotowaliśmy cudownie przepyszne dania, wszystkie z dodatkiem kawy oczywiście.

Na początek przyrządziliśmy i skosztowaliśmy wątróbki cielęcej z cebulą karmelizowaną w miodzie akacjowym podaną na pierniku korzennym.

Zupa była totalnym zaskoczeniem. Pozytywnym rzecz jasna. Cudowny, delikatny krem z kalafiora z pianką kawową. Na pewno ugotuję to w domu.

Pieczone polędwiczki wieprzowe z aromatycznym winnym sosem z czekoladą i kawą, przygotowywałam osobiście:)

Na deser były pyszne gruszki w przyprawach korzennych podane w sosie karmelowym z kawą.

Naszczęście wszystkie przepisy są w moim posiadaniu. Na pewno wkrótce się nimi z Wami podzielę.

Po niezwykle apetycznym i sytym posiłku Marcin „Makiato” Wójciak opowiedział nam więcej o typch kaw, sposobach ich rozróżniania. Sugerował jaka kawa jest najlepsza.
W ślepych testach próbowaliśmy kawy świeżej i wypalonej kilka miesięcy temu, stu procentowej Arabiki i Robusty oraz jasno i ciemno wypalonej kawy, by przekonać się na własnych kubkach smakowych jak kluczowe są to różnice.

Ziarna 100% Robusty.

Ziarna 100% Arabiki – po lewej lepszy gatunek kawy.

Próbowaliśmy kaw z różnych segmentów rynku, od komercyjnej kawy sklepowej, przez Fine i Speciality Coffee aż po Cup of Excellence – jedną z najlepszych kaw świata obalając mit Kopi Luwak i Jamaica Blue mountain.

Na koniec mistrz przygotował bardzo fascynujący pokaz. Przyrządził dwa cocktaile kawowe z Mistrzostw Świata Coffee in Good Spirits, łamiąc sterotyp, że kawa łączy się dobrze tylko z deserowymi przyprawami a podać ją można tylko do deserów.

Potwierdziło się, że płyta Siemens jest bardzo odporna – spójrzcie sami jak wiele musiała wytrzymać:)

Organizatorom oraz portalowi gotujmy.pl jeszcze raz bardzo dziękuję za zaproszenie.
Warsztaty były bardzo ciekawe i pyszne:)