Truflowe risotto z dynią, boczkiem i szałwią

Truflowe risotto z dynią, boczkiem i szałwią

Kilka dni temu na zakupach „natknęłam” się na wielką dynię. Przyznam, że byłam pewna, że sezon na dynie jest w okolicach października – listopada. W związku z czym byłam bardzo zaskoczona (pozytywnie oczywiście) widząc to pyszne warzywo, dostępne teraz dla mnie. Obok tego wielkigo okazu leżało kilka malutkich, bardzo pięknie prezentujących się „dyniek” – wzięłam dwie, do zdjęć będą idealne.
Dynia, jak pisałam wyżej, jest wielka, dlatego na pewno przyrządzę z niej kilka dań.
Dzisiaj zaczęłam od risotto. Mój ryż do risotto jest z truflami. Nabyłam go jakiś czas temu w Lidl’u i pomyślałam, że będzie się fajnie komponować z dynią, boczkiem i szałwią. Tak w istocie się stało. Jeśli jednak nie macie takiego ryżu, bez trufli też będzie zapewne pyszne.

Truflowe risotto z dynią, boczkiem i szałwią

Przyrządzenie:
Boczek usmaż na suchej patelni. Gdy będzie ładnie zarumieniony połóż go na ręczniku papierowym aby wchłonął powstały tłuszcz.
W głębokim garnku podgrzej oliwę i wrzuć posiekaną cebulę. Smaż aż się zeszkli. Dodaj ryż i mieszaj do momentu aż poczujesz orzechowy zapach, a kolor będzie prawie przezroczysty.
Dolej wino i mieszając cały czas, poczekaj aż odparuje.
Dolewaj porcje wody, cały czas mieszając. Gdy ryż będzie ją chłonął dolewaj kolejne porcje.
Dodaj dynię, boczek, sól i pieprz. Mieszaj i gotuj około 5 minut.
Dosyp parmezan i listki szałwii. Zamieszaj. Zestaw garnek z ognia i przykryj przykrywką. Odstaw na 10 minut. Zamieszaj raz jeszcze i ewentualnie dopraw.
Smacznego!