Wyniki konkursu z okazji pierwszych urodzin Czosnka

Kochani – dzisiaj jest przemiły dla mnie dzień – dzień pierwszych urodzin mojego bloga:) Wydaje się, że to niewiele, ale dla mnie ten ostatni rok był totalnie wyjątkowy. Cieszę się, że powstał Czosnek w Pomidorach. Dobrze, że podjęłam decyzję o pisaniu dla Was i dzieleniu się z innymi moją pasją i chyba także częścią mnie, bo przecież Czosnek to ja.
Przez ten czas zdobyłam bardzo cenne doświadczenia kulinarne, poszerzyłam swoją wiedzę w dziedzinie sztuki kulinarnej, a przede wszystkim poznałam mnóstwo osób, dla których gotowanie jest tak samo ważne jak dla mnie.
Dziękuję Wam, że jesteście ze mną. Dziękuję za wszystkie komentarze i wiadomości do mnie. Sprawiacie, że jestem szczęśliwa i motywujecie mnie do dalszego rozwoju i doskonalenia Czosnka.
Trzymajcie za mnie kciuki, żeby kolejnych urodzin było niesamowicie dużo!

DZIĘKUJĘ!!! – to kwiaty dla Was.


Tak jak zapowiadałam wcześniej, dzisiaj także ogłoszę wyniki konkursu rocznicowego. O zasadach konkursu przeczytacie tutaj. Przyznam, że po raz pierwszy miałam takie trudności w wyłonieniu zwycięzców. Wszystkie zgłoszenia od Was były pyszne i apetyczne. Dostałam ich bardzo dużo, a zwycięzców może być tylko czterech. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie przeze mnie organizowanym. Liczba zgłoszeń także utwierdza mnie w przekonaniu, że robię coś ważnego, nie tylko dla mnie.
No, ale do rzeczy…

Ogłaszam, że:

– I miejsce i zestaw garnków Midas firmy Neoflam otrzymuje Ewa Konsek. Ewa wysłała do mnie przepis na chili con carne.

Przepis i zdjęcie Ewy:

500 g mielonego mięsa wołowo – wieprzowego
1 łyżka oliwy
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
2 – 3 papryczki chilli
1 puszka pokrojonych pomidorów (400g)
1 puszka czerwonej fasoli (400g)
½ puszki kukurydzy
2 łyżki przecieru pomidorowego
½  szklanki wywaru z wołowiny
1 łyżka czerwonej, mielonej papryki
½  łyżeczki mielonego kuminu
½  łyżeczki oregano
sól do smaku
płaska łyżeczka gorzkiego kakao +  ½ łyżeczki cukru

W miseczce połączyć przyprawy – mieloną paprykę, kminek i oregano. Dodać kakao i cukier, wymieszać.
Cebulę, czosnek i papryczkę drobno posiekać i  podsmażyć na oliwie około 3-4 minuty. Dodać mięso i smażyć około 5 minut, aż się zarumieni. Zalać je bulionem i gotować około 20 minut. Następnie dodać wymieszane wcześniej przyprawy, przecier i pomidory i gotować kolejne 20 minut. Na koniec dodać odcedzoną fasolę i kukurydzę i gotować około 2-3 minuty. Smacznego:)

II miejsce i zestaw Tabasco zdobywa Mariola Grzęda za sushi.

Przepis i zdjęcie Marioli:

250g ryż do sushi
250 ml wody
2-3 łyżki octu ryżowego
200g surowego łososia ( jak ktoś nie lubi można użyć wędzonego)
Arkusze nori
Czarny sezam
Świeży ogórek
Rukola
Papryka czerwona
Marchewka
Serek kremowy
Proszek wasali
Sos sojowy
Imbir marynowany

Zawsze  zaczynam  od zrobienia chrzanu wasabi. W zależności  ile chcemy zrobić  tyle bierzemy proszku wasabi dodajemy wodę tak by powstała gęsta pasta, którą pozostawiamy na około jedną godzinę.  Polecam zrobienie chrzanu wasabi ponieważ jest o wiele lepszy od  gotowej pasty.
Paprykę, ogórka i marchewkę pokroiłam w paseczki.
Łososia kroimy w cienkie plastry i paseczki.
Gotowanie ryżu
Ryż dokładnie wyplukałam, następnie ostawiłam na sitku na 1 godzinę by ociekł .Ryż przełożyłam do garnka do gotowania ryżu, zalałam wodą ( woda nie powinna sięgać wyżej jak do 1/3 wysokości naczynia). Garnek przykryłam i doprowadziłam do wrzenia na średnim palniku około 5 minut, następnie zmniejszyłam palnik do min i gotowałam ryż około 10-15 minut. Ryż mieszałam drewnianą łyżką. Kiedy woda zostanie wchłonięta wyłączyłam palnik zostawiłam garnek z ryżem na około 20 minut by doszedł ( nie wolno podnosić pokrywki)Do ryżu dodałam ocet ryżowy dokładnie wymieszałam i przełożyłam ryż do termosu obiadowego. A dlaczego ? Ryż nie może zbyt szybko stygnąć.
Maki z łososiem, papryką, rukolą i serkiem kremowym.
Na matę bambusową kładziemy arkusz nori błyszczącą strona na dół. Na nori rękoma ułożyłam ryż na całym arkuszu pozostawiając brzeg około 2cm nieobłożony. Nałożyłam nadzienie (paski łososia, rukola, paprykę, posmarowałam serkiem kremowym. Uniosłam brzeg maty do góry, następnie delikatnie dociskając zwinie łam w rulon. Połączyłam brzegi nori uformowałam rulon.Rolkę maków pokroiłam ma kawałki.
Uramaki  z łososiem, marchewką i rukola
To rodzaj sushi w środku znajduje się nori na zewnątrz ryż.
Przygotowując urokami zaczynamy od obłożenia maty folią spożywczą. Na niej układamy arkusz nori błyszczącą stroną na spód. Ryż nakładamy na nori przykrywając cała powierzchnie nori, ryż posypałam czarnym sezamem. Delikatnie odwróciłam na druga stronę, tak by ryż znalazł się na spodzie. Na nori nałożyłam marchewkę, łososia i rukola. Uniosłam brzeg delikatnie zwinęłam w rulon docisnęłam.
Uromaki pokroiłam na mniejsze kawałki.
Uromaki z łososiem, marchewką,ogórkiem, rukolą.
Na matę kładziemy arkusz nori błyszczącą stroną na spód. Ryż nakładamy na nori przykrywając cała powierzchnie nori, ryż Delikatnie odwróciłam na druga stronę, tak by ryż znalazł się na spodzie. Na nori nałożyłam marchewkę, łososia i rukola. Uniosłam brzeg delikatnie zwinęłam w rulon docisnęłam. Na wierzch rolki urmaków nałożyłam cienkie plastry lososia.
Uromaki pokroiłam na mniejsze kawałki.

III miejsce i zestaw Kikkoman otrzymuje Justyna za przepis na łososia z pesto w cieście francuskim.

Przepis i zdjęcie Justyny:

około 370 g fileta z łososia
ciasto francuskie
1 roztrzepane jajko
Marynata :
sól, pieprz
2 ząbki czosnku drobno posiekane
3 łyżki oliwy extra vergine
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
Z łososia odcinamy skórkę. Dzielimy na paski 5×10 cm. Składniki marynaty mieszamy razem, doprawiamy solą i pieprzem, wkładamy do niej rybę. Odstawiamy na 1 godzinę lub do momentu aż przygotujemy resztę składników potrawy.
Pesto :
9 kawałków suszonych pomidorów ze słoika, w oleju
1 ząbek czosnku
3 łyżki migdałów pokrojonych w słupki
listki z jednego pęczka ( doniczki bazylii ) lub listki natki pietruszki, co kto lubi, ja użyłam pietruszki niewielki pęczek
1 łyżka oliwy ekstra vergine
sól, pieprz
Wszystkie składniki pesto miksujemy w blenderze na gładką masę aczkolwiek migdały będą delikatnie chrupały. W przypadku natki pietruszki  –  jeśli wybierzesz taką opcję dodawaj ją stopniowo bo pęczek, pęczkowi nierówny i najlepiej dopasować do własnego gustu smakowego.
Surówka :
1 ogórek szklarniowy
kawałek łagodnej cebulki ( do smaku, dałam ćwiartkę średniej cebuli )
3 łyżki oliwy ekstra vergine
1,5 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
1/3 łyżeczki soli morskiej lub miałkiej – do smaku
pęczek bazylii ( opcjonalnie można dodać ale niekoniecznie ja nie dodawałam )
Ogórka obieramy, tniemy w cienkie plasterki. Cebulę szatkujemy drobno dodajemy do ogórka. Resztę składników mieszamy ( oprócz bazylii ), dodajemy ogórka z cebulką. Jeszcze raz porządnie wymieszać, odstawić. Przed podaniem dołożyć listki bazylii.
Na stolnicy należy rozwałkować ciasto francuskie na około 20 – 30 cm cienki placek.
Filety z łososia ułożyć grubą warstwą mniej więcej 4 cm. Cienkie kawałki mogą zachodzić na siebie. Ważne aby na całej długości miał taką samą grubość. Z jednej strony ( u góry ) obłożyć go połową pesto, następnie obracamy całość na drugą stronę i nakładamy drugą połowę pesto. Zawijamy łososia w ciasto – ciasto nie powinno być luźne tylko ciasno zwinięte. Nadmiar ciasta odcinamy a miejsce łączenia dobrze zlepiamy, żeby rolada nam się nie otworzyła podczas pieczenia. Układamy na blasze do pieczenia pokrytą pergaminem najlepiej miejscem łączenia ciasta do dołu. Smarujemy całość roztrzepanym jajkiem. Tniemy roladę na kawałki około 5 cm długości.
Pieczemy w temperaturze 190°C przez 20 minut. Po tym czasie od razu wyciągamy z piekarnika, żeby łosoś nie wysechł na wiór.
Podajemy z surówką ale również można podać w formie obiadu do ziemniaków.
Smacznego 🙂

nagrodę za najładniejsze i najbardziej apetyczne zdjęcie: „zestaw produktów prosto z Włoch”, otrzymuje Krysia Roszak. Krysia wysłała do mnie przepis na Khorme Morgh. Zdjęcie jest przepiękne, bardzo apetyczne – zaprowadziło mnie marzeniami do afgańskiej oazy;)

Oto przepis i zdjęcie, które przesłała do mnie Krysia:

0,5kg polędwiczek kurzych
400g pomidorów z puszki lub świeżych, bez pestek i skórki
czerwona cebula
4 ząbki czosnku
4 łyżki cukru
2 łyżki oleju z pestek winogron Olitalia
łyżeczka kuminu
łyżeczka ziaren kolendry
łyżeczka curry

Na patelni stop cukier; gdy utworzy się jasny karmel, dodaj olej i włóż kurczaka. Obracaj, by wszystkie kawałki równo pokryły się karmelem. Smaż chwilę, następnie zdejmij z patelni mięso, a w jego miejsce włóż cebulę i czosnek, następnie przyprawy, po chwili pomidory i duś pół godzinki pod przykryciem. Do naczynia do zapiekania włóż sos; do sosu włóż mięso i wstaw do piekarnika na kwadrans. Pycha!
Możesz podać to danie z ryżem albo chlebami arabskimi.

Wszystkim uczestnikom raz jeszcze bardzo dziękuję. Wygranym osobom serdecznie gratuluję i proszę o przesłanie na mój adres e-mail: akosternakaczmarek@gmail.com, Waszych danych adresowych z numerem telefonu.